Kwas Hydroksymetylomasłowy, czyli HMB

Kwas Hydroksymetylomasłowy, czyli HMB

Na pierwszy rzut oka, termin - kwas 3-hydroksy-3-metylomasłowy budzi wiele obaw. Jednak nie jest to nic innego jak popularne HMB. Inaczej mówiąc - organiczny związek chemiczny zbudowany z krótkiego łańcucha kwasu tłuszczowego, który powstaje z podstawowego aminokwasu rozgałęzionego jakim jest leucyna (jeden z trzech aminokwasów BCAA).

HMB jest silnie antykataboliczny i anaboliczny, jednak sam powstaje w wyniku katabolizmu leucyny. Spotykany jest najczęściej w pożywieniu oraz ludzkim organizmie, który produkuje go w celu łagodzenia skutków stresu związanego z wysiłkiem fizycznym, głodowaniem, urazami czy chorobami gorączkowymi. HMB ogranicza także rozpad białek ustrojowych (pozytywnie wpływa na gospodarkę białek w organizmie) i jest bioaktywny (podobny do witamin). Ponadto pomaga w spalaniu tłuszczów i wspomaga układ odpornościowy.

Zapotrzebowanie na suplement wzrasta wraz ze wzrostem aktywności fizycznej. Stosowany regularnie i długookresowo przynosi stopniowe pozytywne efekty – poprawa zdolności wysiłkowych (zwiększa siłę i masę, a w szczególności poprawia wydolność tlenową) oraz regenerację mięśni. W przypadku osób nie fizycznych pomaga w stanach nerwicowych czy stresowych. Najlepiej jest stosować go przed i po treningu. HMB jest szybko wchłaniany przez nasz organizm i nie zaleca się go zażywać przed snem (ten działa katabolicznie).

Na podstawie: www.bigpaker.net + www.kreatyna.pl

Powiązane artykuły

do góry