Silesia Marathon - Śląsk w pigułce nie tylko dla maratończyka

Silesia Marathon - Śląsk w pigułce nie tylko dla maratończyka

Śląsk nadal kojarzy się z hutami, kopalniami i niezbyt czystym powietrzem, a czy powinien?

Możecie to sprawdzić biorąc udział w największej biegowej imprezie na Śląsku już 5 października. To jedyny maraton w Polsce, którego trasa przebiega przez trzy miasta - Katowice, Siemianowice Śląskie i Mysłowice - samo centrum Śląska, regionu o bogatej kulturze, wielu zabytkach i niezwykłym klimacie. Silesia Marathon pojawił się na mapie polskich maratonów zaledwie 6 lat temu, a już ma mocną pozycję. Ponad 1.500 zawodników z 14 krajów pokonało dystans ubiegłorocznego maratonu i półmaratonu odbywającego się na tej samej trasie. Trasie niełatwej, z kilkoma podbiegami, w urozmaiconym otoczeniu. Dość powiedzieć, że prawie 30% dystansu Silesia Marathon zawodnicy pokonują wśród zieleni. Tegoroczna, nowa trasa poprowadzona została tak, by była bardziej płaska i szybsza. I taka w tym roku jest, więc po uzyskaniu atestu o rekordy można na Silesia Marathon powalczyć.

Trasę odkrywa przed uczestnikami tajemnice i różnorodność tego regionu. Widoki zmieniają się tu jak w kalejdoskopie: od postindustrialnych krajobrazów dawnych hut, przez ciągle działające kopalnie, zabytkowe osiedla, rozległe tereny rekreacyjne, aż po ultranowoczesne budynki nowej dzielnicy kulturalnej Katowic. Nudzić się tu nikt nie będzie.

Silesia promo o

Zawodnicy przebiegną obok wielu „wizytówek" Śląska. Spodek kojarzy każdy fan siatkówki i bluesa; osiedle „Gwiazdy" tak zachwyciło muzyków The Smashing Pumpkins, że uwiecznili je na okładce jednej ze swoich płyt – ciekawe, czy biegacze też będą pod wrażeniem? Na 28. kilometrze czeka zabytkowe osiedle Nikiszowiec. Ta stuletnia dzielnica, przypominająca średniowieczne miasteczko to Śląsk w pigułce, znany z filmów Kazimierza Kutza. Spotkanie tu prawdziwego górnika jest bardziej prawdopodobne niż zderzenie z maratońską ścianą, a na jednej z poprzednich edycji zawodników zagrzewał tutaj do walki kwartet smyczkowy. Zawodnicy mogli też poczuć śląskie klimaty, dzięki orkiestrze górniczej przygrywającej na starcie.

Silesia promo2

O tym jak region zmienił swoje oblicze przekonuje mijana na trasie ultranowoczesna siedziba Muzeum Śląskiego, nowe centrum konferencyjne, czy najnowocześniejsza w Polsce sala koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia - wszystko to umiejscowione wśród zabytkowych zabudowań dawnej kopalni w samym centrum Katowic.

Dotychczasowi uczestnicy cenią sobie Silesia Marathon za znakomite przygotowanie i zabezpieczenie trasy, jej urok i niepowtarzalny klimat, doping na trasie oraz organizację punktów odżywczych. Rok temu startowali w biegu zawodnicy m.in. Austrii, Holandii, Ukrainy, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Serbii, Tajlandii, USA i Japonii. Pozytywnych komentarzy nie brakowało.

Silesia promo3

Silesia promo4

Ci, którzy nie czują się na siłach by 5 października walczyć na królewskim dystansie mogą spróbować swych sił w półmaratonie, który startuje godzinę po maratonie. Meta obu biegów jest wspólna a umiejscowiona została obok zabytkowego szybu Jerzy kopali Kleofes, tuż przy Silesia City Center.
Dzień wcześniej, 4 października będzie miał miejsce Mini Silesia Marathon o Puchar Radia RMF FM w którym udział jest bezpłatny a na każdego uczestnika czekać będzie pamiątkowa koszulka. Dystans 4,2 km pokonać mogą zarówno zawodnicy startujący dzień później w maratonie jak i adepci biegania którzy chcą sprawdzić swoje siły w biegu ulicznym.

Silesia Maraton prezentuje nową jakość. Organizatorzy zadbali o wygodę uczestników. Start, meta i biuro zawodów usytuowane zostały w jednym miejscu. Impreza pozyskała znamienitych sponsorów. Sponsorem Generalnym Silesia Marathon został PKO Bank Polski. Zawody wspierają również sponsorzy: PZU, Silesia City Center oraz Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, które zorganizują m.in. mobilną klinikę, w której każdy zawodnik przed zawodami będzie mógł wykonać podstawowe badania.

Dla uczestników zawodów firma JCommerce wspólnie z organizatorami przygotowała aplikację na urządzenia mobline. To kolejne narzędzie przydatne w przygotowaniach do startu. W aplikacji znajdziemy oprócz dokładnej mapy z naniesionymi punktami odżywczymi, kilometrami trasy opis ciekawych miejsc, które mijać będą zawodnicy. Aplikacja jest już dostępna w Google Play (https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.jcommerce.silesiamarathon&hl=pl).

Zapraszamy do udziału. Silesia Marathon – Twój bieg. Twoje zwycięstwo.

Więcej informacji Silesia Marathon znajdziecie na stronie: www.silesiamarathon.pl

do góry