Barbara Szlachetka - Kilometry Wspomnień

Barbara Szlachetka - Kilometry Wspomnień

Czy można mieć problemy z chodzeniem, a potem w 3 dni przebiec ponad 400 km? To tylko jedno z wielu osiągnięć Barbary Szlachetki. Niedawno minęło 10 lat od jej śmierci. Z tej okazji powstał film upamiętniający dokonania jednej z najbardziej utytułowanych biegaczek świata.

Premiera filmu odbędzie się w Pruszczu Gdańskim w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 29.01.2016 o godz. 19:00. Przed seansem odbędzie się krótki koncert w wykonaniu Marcina Gębki, kompozytora muzyki filmowej z Pruszcza Gdańskiego. Zaraz potem film będzie dostępny w internecie na www.barbaraszlachetka.pl. Poza tym będzie można też zobaczyć go w szkołach, ośrodkach kultury i klubach biegacza w całej Polsce.

Barbara Szlachetka to lekkoatletyczny fenomen. Zaczęła biegać z przypadku w wieku 42 lat zdobywając wiele rekordów Polski, Europy, a nawet w rekordy Guinnessa w bieganiu. Trzeba też dodać, że w wieku 3 lat miała niedowład nóg, a jako nastolatka dowiedziała się, że ma wadę serca.

Film o Barbarze Szlachetce jest przypomnieniem jej dokonań w 10-tą rocznicę jej śmierci.

Realizacją reportażu zajął się mieszkaniec Pruszcza Gdańskiego Paweł Sawicki, który również jest maratończykiem. „Miałem okazję przebiec jeden maraton z Basią. To było niesamowite spotkanie, które zmieniło całe moje życie” - przyznaje.

Trójmiejski akcent

W filmie 25 osób opowiada wspomnienia o tej wielkiej biegaczce. Zdjęcia filmowe były nagrywane w wielu miejscach Polski, Niemiec, a nawet Brazylii. Jako ciekawostkę można dodać fakt, że sporo scen z filmu nagrywane były w Gdańsku podczas 1. PZU Gdańsk Maratonu. Muzykę do reportażu stworzyli muzycy z całej Polski, a motyw przewodni skomponował Marcin Gębka, kompozytor z Pruszcza Gdańskiego.

O Barbarze Szlachetce

"Fruwająca Basia" swoją karierę biegową zaczęła jeszcze w latach 90 tych XX wieku. Zdobyła wtedy rekord Guinnessa za przebiegnięcie 52 maratonów w rok i kolejny rekord za 100 maratonów poniżej 2 lat. Każdy z jej kolejnych biegów 24-godzinnych był nowym rekordem Polski. Przebiegła maraton przez Saharę. Bieg na 100km między piramidami i wiele innych nietypowych biegów. Co niezwykłe, Basia nigdy nie trenowała przed zawodami. Potrafiła przebiec 2 maratony jednego dnia, a w ciągu 72h przebiegła ponad 400km. Jako biegaczka była niepokonana. Niestety pokonał ją rak. Przez całe swoje życie dawała z siebie wszystko inspirując innych do przekraczania swoich barier.

O autorze

Paweł Sawicki jest z filmowcem i maratończykiem. Jak sam twierdzi, maratony zaczął biegać przypadkiem. Przejeżdżał rowerem przez Gdańsk i dołączył do uczestników Maratonu Solidarności. Poznał Barbarę Szlachetkę na jednym z biegów, a po latach stworzył o niej film.

Strona internetowa projektu
www.BarbaraSzlachetka.pl

Facebook
https://www.facebook.com/bs2005movie/

Premiera filmu
https://www.facebook.com/events/514457472047665/

do góry