Początki biegania

Początki biegania
Kilka ciekawostek biegowych sprzed naszej ery.

Bieg jako najstarszy rodzaj sportu rozgrywany był od początku igrzysk w Olimpii.

***

Na początku był to bieg z pochodnią w celu zapalenia ofiarnego ognia.

***

W czasach historycznych bieg stanowił jedyny wyścig na jedną długość stadionu.

***

Długość bieżni stadionu nie była wszędzie jednakowa i wynosiła:

w Delos 167,00 m
w Epidauros 181,30 m
w Atenach 184,30 m
w Priene 191,39 m
w Olimpii 192,27 m

***

Od roku 776 p.n.e. igrzyska odbywały się w Olimpii ku czci Zeusa. W pierwszych igrzyskach zwycięzcą w biegu na jeden stadion był Korojbos z Elidy. Nagrodą: wieniec oliwny.

***

724 p.n.e. - pierwszy bieg podwójny (dwie długości stadionu olimpijskiego). Zwycięzca: Hypenos z Pisy.

***

720 p.n.e. - pierwszy bieg długodystansowy, prawdopodobnie 24 długości olimpijskiego stadionu (4614 m). Zwycięzca: Akantos ze Sparty.

***

Biegi długie odbywały się w Grecji na różnych dystansach. Prawdopodobnie biegano na 7, 8, 10, 12, 20 i 24 stadia. Odpowiada to od 1346 m do 4614 m.

***

Czas biegu na igrzyskach mitycznych nie był mierzony, ale sławiono biegaczy, którzy jak Polites z Keramos, potrafili w ciągu jednego dnia wygrać wszystkie trzy konkurencje. Leonidasowi z Rodos udało się to kolejno na czterech olimpijskich igrzyskach.

***

Na 113 olimpiadzie w biegu na długim dystansie zwyciężył Ageos i jeszcze tego samego dnia pobiegł przez arkadyjskie góry do odległego o 100 km Argos, aby samemu zanieść wiadomość o swoim zwycięstwie. Nie było w tym nic nadzwyczajnego. Bieg z Maratonu do Aten nie został wprawdzie historycznie potwierdzony, ale jest bardzo prawdopodobny.

***

W czasie bitwy pod Maratonem (490 p.n.e.) Ateńczyk Filippides został posłany jako goniec do Sparty, z wieścią o lądowaniu Persów, aby sprowadzić pomoc. Pokonał 225 km przez góry Argolidy i Arkadii w 24 godziny i po całodziennych bezskutecznych rokowaniach przybiegł z powrotem, pokonując tę samą drogę w 24 godziny.

***

Kreteńczyk Filonides przebiegł z Sikionu koło Koryntu do Elidy 200 km w niespełna 24 godziny, za co mógł wystawić w Olimpii swój posąg.

do góry