Stopy w chmurach. Opowieść o pasji i obsesji biegania

Stopy w chmurach. Opowieść o pasji i obsesji biegania

Książka "Stopy w chmurach. Opowieść o pasji i obsesji biegania".

"Stopy w chmurach. Opowieść o pasji i obsesji biegania".

Richard Askwith

Cena 39,90 zł

Wydawnictwo Galaktyka, 2014 rok (www.galaktyka.com.pl)

Kup teraz!

„Cholerne dziwaki. Dziwaki i masochiści"

Biegi górskie nie cieszą się taką popularnością wśród biegaczy i kibiców, jak maratony czy inne biegi uliczne. Jednak mają one swoich miłośników – ludzi wytrwałych, walczących nie tylko z trudnymi warunkami na trasie, ale i z ograniczeniami własnego organizmu. Richard Askwith, brytyjski dziennikarz, w swojej książce Stopy w chmurach. Opowieść o pasji i obsesji biegania odsłania kulisy takich biegów i próbuje odpowiedzieć na pytania, co przyciąga zawodników na górski szlak.

Książka przedstawia jedną z nielicznych dyscyplin, które nadal pozostają wierne swoim korzeniom. Nie chodzi tu o sławę ani o bogactwo, ale o radość z biegania po starych jak świat, dzikich górach, i bycie bohaterem – nie dla milionów ludzi, lecz dla mieszkańców własnej doliny. Jest to również opowieść o masochistycznej, ale godnej podziwu obsesji, okazja do przyjrzenia się jednemu z najstarszych sportów ekstremalnych oraz emocjonalny hołd złożony górom Wielkiej Brytanii i ludziom, którzy w nich żyją.

Richard Askwith poznaje świat biegów górskich w jedyny słuszny sposób: zakłada koszulkę Rona Hilla, buty do biegania i przez cały sezon startuje w tylu słynnych biegach górskich – od Borrowdale po Ben Nevis – w ilu zdoła; narzuca sobie morderczy harmonogram, sprawdza własną wytrzymałość i odwagę. Spotyka się też z bohaterami biegów górskich, takimi jak wielki Joss Naylor, który z okazji swoich pięćdziesiątych urodzin w tydzień zaliczył wszystkie dwieście czternaście najważniejszych wzniesień Lake District; jak Billy Bland, waleczny biegacz z Borrowdale, którego wielu zdumiewających rekordów nadal nikt nie pobił; jak Bill Teasdale, wielka legenda dawnych lat, którą Askwith odwiedza w jej skromnym domku w północnej części Lake District. Obsesja Askwitha na punkcie biegów górskich wywołuje w nim chęć zmierzenia się z klasycznym wyzwaniem: Bob Graham Round, trasą obejmującą czterdzieści dwa najwyższe szczyty Lake District, którą należy pokonać w czasie nie dłuższym niż dwadzieścia cztery godziny.

Jak przekonuje Zygmunt Berdychowski, maratończyk, pomysłodawca i organizator Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju: „Stopy w chmurach to dla wszystkich biegaczy lektura obowiązkowa, która być może stanie się początkiem niezapomnianej przygody z górami."

 Kup teraz!

Artykuły z tej serii

do góry