Profilaktyka w treningu i postępowanie po kontuzji

Profilaktyka w treningu i postępowanie po kontuzji

Najważniejszym elementem po przebytej kontuzji jest wyciągnięcie wniosków i zminimalizowanie zagrożenia nawrotu urazu. Warto przeanalizować jakie błędy zostały popełnione i co można zrobić aby uchronić się przed podobnymi problemami w przyszłości.

Profilaktyka w sporcie wyczynowym jak i amatorskim to podstawa, która uchroni Cię przed przerwami w treningach, a może dać wiele radości i urozmaicenia w treningu.

Profilaktykę można podzielić na 3 działy – ćwiczenia, suplementacja i odnowa biologiczna.

Jeśli chodzi o ćwiczenia zalecam rozciąganie przed i po każdym treningu. Zajmuje to niewiele czasu, a przygotowuje nasze mięśnie do wysiłku, a także niweluje potreningowe przykurcze. Dobrym rozwiązaniem, który ja najczęściej stosuję jest joga, która poza rozciąganiem wzmacnia nasze mięśnie.

Dochodzimy w końcu do treningu stabilizacyjnego, który powinien być wykonywany jak najczęściej – najlepiej po treningu głównym. Już 15-20 minut ćwiczeń równoważnych wpłynie bardzo pozytywnie na nasze mięśnie głębokie, które dobrze rozwinięte nie pozwolą na jakikolwiek uraz.

Kolejny dział to suplementacja lub odpowiednia dieta, która również może przyczynić się do zminimalizowania wszelkich urazów. Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu przed treningiem, a także o uzupełnianiu płynów podczas wysiłku, bo wraz z potem tracimy ważne mikroelementy i pierwiastki, potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Po każdym treningu należy uzupełnić węglowodany, a po każdym mocnym treningu – gdzie dochodzi do mikrourazów włókien mięśniowych - aminokwasy. Tak więc dobrym rozwiązaniem będzie zakup napoju izotonicznego, a także aminokwasów rozgałęzionych (BCAA). Jeśli nie chcemy kupować suplementów proponuję zrobić napój izotoniczny samemu – często sprawdza się zmieszanie 100% soku z wodą w proporcji 50/50, a po mocnym treningu zjedzenie czegoś z większą ilością białka.

Odnowa biologiczna jest bardzo często pomijana i zaniedbywana zarówno przez zawodników jak i amatorów. W dzisiejszych czasach dostęp do gabinetów odnowy, parków wodnych, jest powszechny i bezproblemowy. Warto także zainwestować w roller do automasażu. Przynajmniej raz w tygodniu warto wybrać się do parku wodnego, gdzie można skorzystać z biczów wodnych, jacuzzi czy sauny. Nie każdy ma środki finansowe na masażystę i zabiegi fizykoterapii, dlatego świetnym rozwiązaniem jest roller, który można kupić już za kilkadziesiąt złotych.

roller

Co w przypadku gdy mimo wszystko dojdzie do urazu?

Koniecznie zgłoś się do specjalisty, który wykonując np. badanie usg, postawi diagnozę i zaleci leczenie. Najgorsze co można zrobić to trenowanie z kontuzją lub niedoleczenie urazu.

Pozdrawiam życząc zdrowia i radości z pokonywania kolejnych kilometrów.

Szymon Wdowiak

  • Szymon Wdowiak

    Szymon Wdowiak

    Szymon Wdowiak – absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, trener lekkiej atletyki, masażysta. W przeszłości zawodnik AZS AWF KATOWICE – biegi średnie. Trener obecnej rekordzistki polski w chodzie sportowym, olimpijki z Londynu Agnieszki Dygacz. Pomimo młodego wieku (30 lat), mający doświadczenie jako asystent trenera głównego kadry, trener kadry narodowej do lat 23, trener prowadzący kadrę seniorską.

    Prowadzący także biegaczy amatorów, którzy biegają na dystansach od 5km do ultramaratonu.

do góry