9 lat od rekordowego rzutu Pitkämäkiego

9 lat od rekordowego rzutu Pitkämäkiego

Dziewięć lat temu, 26 czerwca 2005 roku, podczas zawodów w fińskim Kuortane, Tero Pitkämäki, uzyskuje wynik 91,53 metra. Do dzisiaj jest to jego rekord życiowy oraz 7 wynik w historii światowej lekkiej atletyki.

2005 rok był jednym z rekordowych dla Fina. Na 16 startów w zawodach, wygrał aż 12. W całym sezonie kilka razy posłał oszczep na ponad 90­ metrów.

Sensacją było, że Pitkämäki będąc w tak wysokiej formie, nie zdobył medalu na Mistrzostwach Świata, które w 2005 roku odbywały się w rodzimych Helsinkach. Zawodnik zajął na nich najgorsze dla sportowca 4 miejsce.

Przed imprezą jak i po Pitkämäki rzucał daleko i skutecznie, a mistrzostwa były bardzo pechowe, ponieważ uległ Estończykowi Andrusowi Värnikowi, Norweg Andreasowi Thorkildsenowi oraz Rosjaninowi Siergiejowi Makarowowi.

Po mistrzostwach Pitkämäki wygrał m.in zawody w Zurychu (88.71m) i Berlinie (89.32m), a w ostatnim starcie w sezonie zwyciężył w światowym finale lekkoatletycznym z wynikiem 91.33m...

Pitkämäki to mistrz świata z 2007 roku, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich z Pekinu, a także srebrny medalista mistrzostw świata z Moskwy - 2013.

W tym sezonie prezentuje się z szóstym wynikiem na świecie ­85.89 metra. Fin jest jednym z oszczepników, który stawiany jest w roli kandydata do medalu podczas tegorocznych mistrzostw Europy.

Adam Kowalski

do góry