MP U23 - PZLA pilnie poszukuje!

MP U23 - PZLA pilnie poszukuje!

Polski Związek Lekkiej Atletyki poszukuje organizatora Młodzieżowych Mistrzostw Polski w 2016 roku. Pomimo wcześniejszej kandydatury i gospodarza jakim miało być miasto Gliwice, plan wziął w łeb, a organizator się wycofał. Mistrzostwa w 2016 roku do lat 23 stoją pod wielkim znakiem zapytania.

Gliwice do tej pory nie organizowały dużych imprez lekkoatletycznych, bo nie miały gdzie, a jeśli już to dawno temu i nikt o tym nie pamięta. Podobnie jest z województwem śląskim, te ostatnio organizowało mistrzostwa Polski seniorów w Bielsko-Białej. Kilka dobrych lat temu.

Same mistrzostwa do lat 23 cieszą się w naszym kraju raczej małym zainteresowaniem, ponieważ większość z zawodników startuje już w zawodach seniorów, a wyłonienie mistrza tej kat. wiekowej to raczej obowiązek. Ostatnio zawody organizowały miasta, gdzie stadiony dopiero się pojawiały. Tak było w przypadku Radomia czy Inowrocławia. Tak samo jest w przypadku Gliwic. Obiekt miał zostać otwarty przed mistrzostwami.

MMP czy inne mistrzostwa to także spory wydatek dla miasta, organizatora, a przychody z takiej imprezy są żadne, czyli budżet idzie w koszty. PZLA jako podmiot odpowiedzialny za organizację imprez szuka co roku kandydatów do miana organizatorów mistrzostw, sam Związek jednak nie dokłada do imprezy, a jeśli już to tyle co nic. Nie pisze się tutaj tylko o pieniądzach ale i wartościach dodanych jak reklama czy zapewnienie atrakcyjności takiej imprezy.

Mistrzostwa Młodzieżowe są niestety nudne, i nikt nie szuka sposobów na ich uatrakcyjnienie (zresztą podobnie jest w przypadku każdej innej imprezy mistrzowskiej - ta po prostu musi się odbyć). Związek poszukując przyszłych organizatorów w swoim zgłoszeniu wymaga niemal wszystkiego, zaświadczeń od sponsorów, pełnej dostępności obiektu, informacji nt. dodatkowych nagród, sposobu promocji mistrzostw, tego czy organizowany będzie dowóz zawodników itd itd. Niestety nie ma ani słowa co Związek może dać w zamian.

Obecnie po wycofaniu się Gliwic z organizacji mistrzostw, potencjalni, przyszli kandydaci mają tydzień na wypełnienie oświadczeń, a także na pozyskanie minimum jednego sponsora, który da gwarant na wyłożenie pieniędzy na nieopłacalną imprezę.

33. Młodzieżowe Mistrzostwa Polski zaplanowano na weekend 30 – 31 lipca 2016. Termin ten jest środkiem wakacji, także nie ma co liczyć na wypełnione trybuny nawet do połowy.

Kontrkandydatem Gliwic do MMP 2016 był lekkoatletyczny Toruń. Miasto po zeszłorocznych imprezach sportowych ma sporą dziurę w budżecie, jednak było chętne do organizacji zawodów.

Czy oprócz grodu Kopernika pojawi się inny kandydat do tej imprezy? Czy Toruń mimo odrzucenia oferty nadal zechce zorganizować te zawody?

do góry