Krótka historia Diamentowej Ligi

Krótka historia Diamentowej Ligi

Diamentowa Liga? Chyba wszyscy fanatycy królowej sportu wiedzą co to jest. Jednakże niewiele osób wie jak i kiedy ona powstała...

Głównym celem organizowania tej imprezy było podniesienie prestiżu i poziomu lekkiej atletyki. W 1990 roku zawody lekkoatletyczne w Oslo, Zurychu, Berlinie oraz Brukseli nazywane były złotą czwórką i to one zapoczątkowały cykl najbardziej prestiżowych imprez lekkoatletycznych zwanych początkowo jako najpierw Złotej, a później Diamentowej Ligi.

Otóż od 1998 roku po zmianie regulaminu imprezy ta odbywała się jako Golden League (ang. Złota Liga). Główną nagrodą był milion dolarów. Żeby wziąć udział w podziale tej nagrody trzeba było wygrać we wszystkich sześciu mitingach z tego cyklu. Mitingi z tego cyklu były rozgrywane w Oslo, Berlinie, Brukseli, Zurychu, Monako i Rzymie.

Pierwszymi zwycięzcami Golden League byli Marion Jones (USA, 100 metrów kobiet), Haile Gebrselassie (Etiopia, 5000/10000 metrów mężczyzn) oraz Hicham El Guerrouj (Maroko, 1500 metrów mężczyzn). W dalszych edycjach tą prestiżową imprezę wygrywali m. in. Wilson Kipketer, Felix Sanchez, Asafa Powell, Jeremy Wariner, Kenenisa Bekele, Paula Jelimo czy Jelena Isinbajewa.

Od sezonu 2010 rozgrywana jest impreza zwana Diamond League.

W ramach cyklu są rozgrywane 32 konkurencje(16 męskich i 16 żeńskich). W skład Diamentowej Ligi wchodzą mitingi organizowane w Europie, Chinach, Stanach Zjednoczonych oraz na Bliskim Wschodzie. Zmiana formuły spowodowała że nie trzeba wygrywać we wszystkich mitingach żeby wygrać cały cykl Diamentowej Ligi.

Artykuł pochodzi z MAGAZYNU LEKKOATLETYCZNEGO dostępnego >> tutaj <<

Nagrodą w tym cyklu jest diament o wartości ok. 80 tys. dolarów. Cykl wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej punktów w klasyfikacji generalnej. Jedynym polskim zawodnikiem który wygrał klasyfikację generalną Diamentowej Ligi jest Piotr Małachowski (2010 oraz 2014).

Najbardziej utytułowanym zawodnikiem jest Marokańczyck Hicham El Guerrou, który aż cztery razy był triumfatorem Złotej Ligi. Jeśli chodzi o zwycięstwa w pojedynczych mitingach to rekordy należą do Francuza Renaud Lavillenie (skok o tyczce) oraz dla reprezentantki Nowej Zelandii Valerie Adams (pchnięcie kulą).

O organizację mityngów w ramach DL walczy m. in. czeska Ostrawa. Obecnie odbywają się tam mityngi IAAF World Challange.

Mateusz Jaros

do góry