Ile można mieć z lekkiej w Polsce? (2)

Ile można mieć z lekkiej w Polsce? (2)

Zarobki polskich lekkoatletów od lat są niskie, a wręcz marginalne. Zwycięstwo na mistrzostwach Europy, świata czy w cyklu zawodów diamentowej ligi bogactwa nie przynosi, a jedynie obrazuje jak ciężko jest być lekkoatletą na krajowym podwórku.

Polscy lekkoatleci, podobnie jak ich przeciwnicy ze świata krążą po świecie w poszukiwaniu mityngów, na których można zarobić około kilku tysięcy złotych. Najbardziej prestiżowe są zawody diamentowej ligi. Tam pula nagród to za zwycięstwo w mityngu przewidywana jest na 10 000 dolarów (amerykańskich), drugie miejsce to 6 000, trzecie 4 000 itd. Za zwyciężenie w całym cyklu, organizatorzy przewidują około 40 000. Są to jednak stawki jak na sportowe realia bardzo niskie.

W przypadku złota mistrzostw świata można liczyć na jakieś 60 000 dolarów, a także 30 000 złotych. Mistrzostwo Europy to nagroda rzędu 40 000 dolarów, a dodatkowo około 20 000 złotych. Rekord świata nagradza się dodatkowo kwotą 20 000 dolarów. Za medale najważniejszych imprez czy rekordy świata, resort sportu przewiduje 27 600 złotych.

Reasumując same nagrody, kwoty nie są małe, jednak w porównaniu z ich rzadkością, mnogością konkurentów w sporcie indywidualnym, a także innymi czynnikami - kwoty te zamykają światowe tabele sportów. Nie biorąc pod uwagę sponsorów indywidualnych czy innych, jak np. miejskie, powiatowe stypendia, lekkoatleci są po prostu biedni, a Usain Bolt - najbogatszy z nas, zbierający za sam występ około 300 000 dolarów, mający fenomenalnych sponsorów itp, zamyka stawkę 50 najbogatszych sportowców.

W przeliczeniu na naszą walutę, najlepsi Polscy lekkoatleci, zarabiają około 200 000 zł rocznie, co jest kwotą (biorąc pod uwagę fakt, że 95% lekkoatletów ledwo stać na sprzęt i odżywki) bardzo wysoką, a sami zainteresowani mówią, że z lekkiej można godnie żyć. Niestety tylko na najwyższym poziomie.

Dla porównania... najdrożsi zawodnicy polskiej ligi piłki nożnej zarabiają dwukrotnie wyższe, lub podobne kwoty, jednak... liczone w EURO. Kwotę 200 000 złotych zarobić potrafią piłkarze I czy nawet II ligi piłkarskiej. A jak wiemy, Ci prezentują sobą najczęściej poziom... czy wyniki...

Lekkoatletyko, dokąd zmierzasz? Czy ktoś Ci pomoże?

Powiązane artykuły

do góry