100 czy 200m? Jaki dystans biegają najszybsi ludzie na świecie?

100 czy 200m? Jaki dystans biegają najszybsi ludzie na świecie?

Biegi na 100 i 200 metrów są bardzo widowiskowe. Najkrótsze sprinty rozgrywane na stadionach na świecie potrafią przyciągnąć dziesiątki tysięcy kibiców - pada jednak pytanie. Którzy zawodnicy powinni zyskać tytuł najszybszego człowieka na Ziemi?

Biegi na 100 metrów są bardzo widowiskowe, jednak część zawodników przez słaby start w blokach czy kiepskich rywali nie osiąga tam największych możliwych prędkości. Część z nich potrafi odpuścić bieg na 20-30 metrów przed metą.

Biegi na 200 metrów mają się zupełnie inaczej. Pełna stawka, która jest w miarę wyrównana, a do tego możliwość poprawy słabego czasu reakcji na dystansie, czy też zdolność rozwijania pełnej prędkości na 100-120 metrze pozwalają upatrywać tutaj kandydata do miana najszybszego człowieka na Ziemi.

W przeszłości antyczne Igrzyska Olimpijskie nie miały w swoim składzie konkurencji jaką jest 100 metrów. Stadiony były zupełnie inne, mniejsze, a okrążenie miało około 200 metrów (wówczas "stadion" były miarą okrążenia). Biegi na 100 metrów pojawiły się dopiero podczas 1. Letnich IO w Paryżu, a określenie, że najszybszym człowiekiem na świcie jest zwycięzca 100 metrów pojawiło się około lat '80.

Same prędkości maksymalne, jak i średnie - takie jakie zawodnicy osiągają na obu dystansach są różne. Od dwudziestu kilku do prawie czterdziestu kilometrów na godzinę. Rekord wynosi 43,6km/h i padł w dniu bicia rekordu świata na 100 metrów w 1996 roku. Wówczas zmierzono byłemu rekordziście świata Donovanowi Bailey maksymalną prędkość właśnie na wskazanym poziomie.

Biorąc pod uwagę czasu reakcji i wyjścia z bloku oczywiste wydaje się być, że nawet najszybsza osoba z fatalnym startem nie jest wstanie dogonić tej wolniejszej. Druga sprawa, część sprinterów rozpędza się później. Jedni mają lepszą szybkość inni wytrzymałość szybkościową, jednak dystans 100 metrów jest za krótki na poznanie prawdziwego czempiona w sprincie.

Na 200 metrów dochodzi dodatkowo wzrost zawodników jak i wiatr (odczuwalny inaczej na łuku niż na prostej). 200 metrów to dystans, który z reguły wymaga większego nakładu energii jak i jest pokonywania go bez oszczędzania się. Dodatkowo dochodzi wyjście z łuku, a więc siłą odśrodkowa, która pcha zawodników naprzód. To na pewno sprzyja rozpędzaniu się.

Przykładem niechaj będzie Usain Bolt. Na 100 metrów podczas bicia rekordu świata uzyskał czas 9.58s, co daje 37.58km/h. A więc 10.44m/s (mniej więcej 6 długości ciała na sekundę). Na 200 metrów średnia prędkość (NIE MAKSYMALNA) wyniosła ok. 10.42m/s (19.19s - 37.52km/h). Jednak najszybciej Bolt biegał na 150 metrów - 10.45m/s (14.35s - 37.63km/h).

Powyższy jednoznacznie nie wskazuje, aby dystans 200 metrów był optymalnym do wyłonienia najszybszego człowieka na Ziemi, jednak mocno godzi w interesy tych, którzy uważają iż 100 metrów jest "najszybszą" konkurencją dla ludzi. Odcinki pomiędzy 150, a 200 metrem zdają się być bardziej obiektywne w tym celu, a prędkości uzyskiwane przez zawodników wyższe.

Gdzie zatem szukać najszybszych ludzi na Ziemi?

do góry