Toruń 59.HMP - grad minimów i rekordów na toruńskich mistrzostwach

Grad minimów na 33. Halowe Mistrzostwa Europy w Pradze, dwa rekordy Polski juniorek - Klaudii Kardasz w pchnięciu kulą i Katarzyny Ździebło w chodzie na 3000 metrów, a także dwa złote medale Karola Zalewskiego to najważniejsze wydarzenia, zakończonego, drugiego dnia mistrzostw seniorów w Toruniu.

W porannych finałach II dnia 59. Halowych Mistrzostw Polski złote medale w chodzie wywalczyli Agnieszka Szwarnóg czasem 12:34.67, a wśród mężczyzn Dawid Tomala - 19:25.35. Trzecie miejsce i rekord kraju juniorek wywalczyła Katarzyna Ździebło. Zawodniczka z Mielca uzyskała 12:55.68.

W biegach na jedno okrążenie trzeci medal tych mistrzostw wywalczyła Anna Kiełbasińska. Po wczorajszych brązach, dziś czasem 23.27s była najlepsza. Srebro dla Martyny Dąbrowskiej 23.64s, a brąz Eweliny Popowskiej - 24.11s. Wśród mężczyzn wygrał Karol Zalewski. Zawodnik z Olsztyna pewnie poprawił rekord życiowy - 20.66s. Srebro dla Kamila Kryńskiego 21.05s, brąz dla Kamila Masztaka - 21.40s. Kryński i Masztak w tej samej kolejności zakończyli wczorajsze zmagania na 60 metrów.

Doskonałym atakiem na ostatnich metrach popisała się w biegu na 1500 metrów Sofia Ennaoui. 20-letnia juniorka wygrała mistrzostwa czasem 4:12.44. Srebro przypadło Katarzynie Broniatowskiej - 4:12.64. Najniższe miejsce na podium przypadło Renacie Pliś - 4:13.53.

W biegu na 400 metrów zwyciężyli faworyci - Justyna Święty i Karol Zalewski. Zawodniczka z Katowic wygrała uzyskując 52.51s, a Zalewski po 45 minutach przerwy uzyskał na 2 okrążenia 46.25s. Druga na mecie wśród kobiet była Małgorzata Hołub, która wywalczyła czasem 52.92s minimum na zawody w Pradze. Brąz przypadł Ewelinie Ptak - 54.13s (wcześniej zdyskwalifikowano Joannę Linkiewicz, która pierwotnie była trzecia). Srebro wśród seniorów zdobył Rafał Omelko. Mistrz sprzed roku przegrał z Zalewskim o 0.03s. Brąz dla najszybszego w eliminacjach - Łukasza Krawczuka - 46.54s.

W skoku wzwyż złoty medal wyskakał Sylwester Bednarek. Zawodnik łódzkiego RKSu zaliczył w drugiej próbie 2.28m i osiągnął minimum na 33. HME w Pradze. Srebro dla Piotra Ślebody - 2.16, brąz Konrada Owczarka - 2.16.

W zawodach trójskoku kobiet zwyciężyła Anna Jagaciak rezultatem 13.50m. Druga na podium Justyna Kowalska uzyskała 13.18m, a trzecia Anna Zych 1 centymetr mniej.

Nieco niespodziewanie w skoku o tyczce wygrała Justyna Śmietanka. Zawodniczka AZS-AWF Warszawa uzyskała 4.10m. Srebro dla Natalii Krupińskiej 4.00, a brąz Agnieszki Kaszuby urodzonej w 1998 roku - 3.90m. Bez medalu zawody zakończyła liderka tabel - Kamila Przybyła.

Bieg finałowy na 800 metrów kobiet przyniósł wiele emocji, na 300 metrów przed metą na prowadzenie wyszła Angelika Cichocka, która na 100 metrów przed metą straciła prowadzenie na rzecz Joanny Jóźwik, jednak skutecznie odparła jej atak i wygrała czasem 2:02.15. Druga na mecie Jóźwik uzyskała 2:02.47. Trzecia Syntia Ellward - 2:02.94. Wszystkie zawodniczki zeszły poniżej minimum PZLA na mistrzostwa w Pradze.

Bieg mężczyzn po wycofaniu się Adama Kszczota z powodów zdrowotnych, wygrał Marcin Lewandowski. Zawodnik CWZS Zawisza Bydgoszcz SL uzyskał 1:49.73. Drugi na mecie był Kamil Gurdak 1:50.14, a trzeci Karol Konieczny 1:50.16.

Najdłuższy bieg II dnia mistrzostw wygrał Mateusz Demczyszak. Biegacz Śląska Wrocław wygrał z nowym rekordem życiowym 7:57.09. Drugi na mecie był Krzysztof Żebrowski - 7:57.32. Trzecie miejsce wybiegał jedyny posiadacz minimum na HME - Łukasz Parszczyński. Zawodnik Podlasia uzyskał 7:58.93.

Konkurs trójskoku mężczyzn z nową życiówką i minimum na Pragę Adrian Świderski. Klubowy kolega Demczyszaka uzyskał 16.75m. Srebro zdobył Michał Lewandowski - 15.79m, a brąz Tomasz Bodzek - 15.65m.

Konkurs pchnięcia kulą kobiet wygrała Paulina Guba. Zawodniczka zdecydowanie pokonała rywalki uzyskując 17.22m. Srebro zdobyła Agnieszka Maluśkiewicz - 16.75m Brąz dla juniorki Klaudii Kardasz. Zawodniczka Podlasia Białystok pobiła 41-letni wynik Beaty Habrzyk o 5 centymetrów. Poprzednio rekord padł 24 lutego 1974 roku w Katowicach i wynosił 16.46m.

W biegu finałowym płotkarzy złoty medal wywalczył Dominik Bochenek z wyrównanym rekordem życiowym 7.63s. Srebro przypadło, podobnie jak przed rokiem, Damianowi Czykier - 7.67s. Brązowy medal dla Artura Nogi - 7.78s.

Bieg rozstawny kobiet wygrała prowadząca od początku, sztafeta AZS AWF Katowice w czasie 1:38.01. Drugie miejsce dla zawodniczek AZS AWFiS Gdańsk - 1:39.69. Brąz dla kolejnej ekipy z Pomorza - SKLA Sopot 1:39.97.

Ten sam bieg w wykonaniu mężczyzn najszybciej pokonała ekipa OŚ AZS Poznań. Zawodnicy uzyskali 1:26.91. Drudzy na mecie zawodnicy Śląska Wrocław - 1:27.26, a trzecie miejsce podium padło łupem KS Agros Zamość - 1:30.02.