Kolejni mistrzowie olimpijscy na dopingu

Kolejni mistrzowie olimpijscy na dopingu

Aż trzy medale Igrzysk Olimpijskich odebrano zawodnikom stającym na podium tej imprezy w 2012 roku w Londynie. Wśród dopingowiczów znaleźli się kolejny raz Rosjanie.

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) uwzględnił apelację Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) dotyczącą zawieszenia zawodników stosujących doping.

Lista zawierała nazwiska trójki rosyjskich lekkoatletów, którzy w Londynie w 2012 roku, zdobywali medale Letnich Igrzysk Olimpijskich. Złotych medali zostali pozbawieni Siergiej Kirdiapkin (chód na 50 km) i Julia Zaripowa (3000m przeszkody). Srebro odebrano natomiast Oldze Kaniskinie (chód 20 km).

Decyzja wpływa także na układ tabel historycznych w tych konkurencjach. Wyniki zawodników zostaną wymazane z tabel w okresie sierpień 2009 – październik 2012.

"Historia została napisana na nowo. Sprawiedliwości stało się zadość i teraz jestem mistrzem olimpijskim. Nie mogę się doczekać, kiedy zobaczę oficjalnie poprawione rezultaty" – napisał w oświadczeniu Jared Tallen. Australijczyk przegrał w Londynie z Kirdiapkinem o niecałą minutę.

do góry