W czym biegają najlepsi?

W czym biegają najlepsi?

Czego szukają najlepsi przy wyborze odzieży i ekwipunku? Odpowiedzi udzielają Lizzy Hawker i Jez Bragg.

Już jutro w sercu Dolomitów rozpocznie się The North Face Lavaredo Ultra Trail.
Dużą część trasy tego biegu górskiego na dystansie ultra zawodnicy pokonają w ciągu nocy, kiedy temperatury mogą zbliżyć się nawet do zera. Dodatkowym utrudnieniem po tegorocznej rekordowej zimie, będzie śnieg zalegający w wyższych partiach gór. Startujący w tej, czy innych podobnych imprezach muszą być gotowi na bardzo zróżnicowane warunki.

Czego zatem szukają najlepsi przy wyborze odzieży i ekwipunku? Odpowiedzi udzielają Lizzy Hawker i Jez Bragg.

„Gdy wybieram wyposażenie zwracam uwagę na wygodę. Jeśli mój sprzęt zapewnia mi komfort, mogę w pełni skoncentrować się na biegu. Dlatego buty muszą przede wszystkim być lekkie i dobrze dopasowane do mojej stopy. To samo dotyczy odzieży. Koszulka i spodenki lub spodnie, które wybieram podczas zawodów, powinny być dopasowane do sylwetki i jak najlżejsze. Kurtka przeciwdeszczowa powinna być super lekka i pakowna, jednocześnie zapewniać mi jak najlepszą ochronę niezależnie od warunków"- mówi Lizzy.

„Ja przykładam dużą uwagę do funkcjonalności. Lubię np., kiedy moje spodenki wyposażone są w liczne kieszonki, w których mieszczą się telefon, kluczyki czy żele energetyczne. Jeżeli chodzi o górę zestawu to najważniejsze dla mnie jest to, by było to coś lekkiego, „oddychającego", z długim rękawem i dopasowanego. Dzięki współpracy z projektantami The North Face dysponuję świetną warstwą podstawową i dodatkową uniwersalną koszulką, które wspólnie stanowią idealny zestaw na bardzo różne warunki. To samo dotyczy kurtek biegowych. Na przykład The North Face GTD Jacket doskonale chroni przez wiatrem i deszczem, ma kieszonki w których mogę schować potrzebne drobiazgi, a jednocześnie jest bardzo lekka i pakowna. Można ją zmieścić w jej własnej kieszeni, wrzucić do plecaka i nie stanowi ona żadnego obciążenia." - tłumaczy Jez, który mocno angażuje się w proces projektowania produktów przeznaczonych dla biegaczy górskich. Innym efektem jego współpracy z The North Face jest FL Race Vest czyli wyjątkowe połączenie plecaka z kamizelką. Jak mówi Brytyjczyk - „Jej główną zaletą jest to, że można wygodnie spakować wszystkie potrzebne na szlaku rzeczy. W moim niezbędniku znajdują się iPhone, GPS, kurtka przeciwdeszczowa, mapa, kompas i koc pierwszej pomocy. Dodatkowo jest to tak naprawdę część odzieży, a nie element ekwipunku, który trzeba nieść na plecach."

Niska waga, funkcjonalność i najwyższe parametry to 3 cechy których szukają Lizzy i Jez w sprzęcie. Dla nich jako biegaczy górskich dobór odpowiedniej odzieży i ekwipunku ma kluczowe znaczenie. Może bowiem od niego zależeć nie tylko sukces jakim jest dotarcie do mety, ale i ich bezpieczeństwo na trasie.

do góry