Nike Running prezentuje rewolucyjne technologie w odzieży sportowej

Nike Running prezentuje rewolucyjne technologie w odzieży sportowej

Nike Aeroloft zatrzymuje ciepło jednocześnie odprowadzając wilgoć, dzięki specjalnej perforowanej strukturze.

Nowa linia odzieży sportowej Nike zapewnia optymalną regulację temperatury i wilgoci ciała biegacza niezależnie od warunków pogodowych. Inspiracją do jej stworzenia był koncept Nike „Nature Amplified", bazujący na rozwijaniu naturalnego potencjału człowieka. Podejście to wypracowano w trakcie badań inżynierów z Nike Sport Research Lab wraz grupą sportowców Nike.

Projektanci koncernu z Oregonu wraz z naukowcami z Nike Sport Research Lab (NSRL) oraz Nike Advanced Innovation Team przeprowadzili badania nad reakcjami ludzkiego ciała, będącego w ruchu, na materiały o różnej wadze, składzie i właściwościach termicznych. Efektem ich prac jest technologia Nike Aeroloft oraz tkaniny z rodziny Dri-FIT: Knit, Touch i Wool.

Nike Aeroloft to technologia spełniająca potrzebę zapewnienia właściwej temperatury ciała w chłodniejszych warunkach. Rozwiązanie to zadebiutowało w lekkim bezrękawniku biegowym Nike Aeroloft 800 Vest, posiadającym ultra-cienką warstwę izolacyjną. Jego główną zaletą jest wykorzystanie właściwości ruchu, podczas którego biegacz zwiększa przepływ powietrza wewnątrz kamizelki. Jego nadmiar zostaje odprowadzony na zewnątrz przez laserowo wycięte otwory, które znajdują się pomiędzy komorami izolacyjnymi. Co więcej, dzięki przeprowadzeniu mappingu ciała sportowca, eksperci Nike rozmieścili w kamizelce strefy zapewniające ciepło tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Z kolei po bokach oraz w rejonie ramion Aeroloft 800 posiada tkaninę Dri-FIT odprowadzającą wilgoć. Zewnętrzna, nylonowa warstwa bezrękawnika chroni przed wiatrem oraz gwarantuje wytrzymałość. Tworząc kamizelkę nie zapomniano również o ergonomii - można ją złożyć do niewielkich rozmiarów, dzięki czemu zmieści się nawet w kieszeni.

- Nike Aeroloft reprezentuje przełom w projektowaniu odzieży dla szerokiego spektrum sportowców w zróżnicowanych warunków pogodowych – mówi Lee Holman, VP Nike Apparel Design – Nasze osiągnięcie to efekt badań sportowców podczas aktywności fizycznej, wniosków płynących z rozmów z nimi oraz rygorystycznych testów laboratoryjnych i terenowych.

Co ciekawe, bezrękawnik był testowany w NSRL na specjalnie zaprojektowanym, uwalniającym wilgoć manekinie oraz przez zawodowych biegaczy w trudnych warunkach w Nowej Zelandii i Japonii. Naukowcy analizowali efektywność rozmieszenia perforacji oraz rozmiar otworów, jak również ilość i rodzaj membrany izolacyjnej. Opracowane rozwiązania znajdą wkrótce zastosowanie w produktach Nike dedykowanych innym dyscyplinom.

Bezrękawnik Nike Aerloft 800 Vest będzie dostępny w sklepach na całym świecie od 1 września w cenie 479 i 579 zł. Będzie go można również zakupić wcześniej pod adresem nike.com/aeroloft.

Nike Dri-FIT to technologia dobrze znana sportowcom, dzięki swojej właściwości odprowadzania wilgoci i zapewniania komfortu użytkownikowi. Teraz Dri-FIT zostaje rozszerzona o nowe propozycje Nike, by zapewnić większą wydajność, dopasowanie i wygodę w zróżnicowanych warunkach.

- Projektanci Nike skupili się na zwiększaniu wydajności sportowców. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że każdy z nich musi utrzymywać optymalną temperaturę ciała. Potrzebują szybko-schnących ubiorów, które będą poruszały się wraz z nimi – mówi John Hoke VP Design Nike – Dri-FIT Knit, Dri-FIT Touch oraz Dri-FIT Wool są odpowiedzią na te potrzeby.

Nike Dri-FIT Knit to ultra-miękka tkanina zastosowana w serii koszulek biegowych – damskich i męskich. Wykorzystuje widoczną gołym okiem strukturę o zróżnicowanej gęstości splotu, zapewniającą optymalny poziom chłodzenia. Otwarta struktura boków ubiorów zwiększa wentylację w kluczowych strefach, a bezszwowa konstrukcja gwarantuje idealne dopasowanie.

Nike Dri-FIT Touch to tkanina miękka i lekka niczym piórko, dająca poczucie chłodu i komfortu w wysokich temperaturach. Krój ubiorów wykonanych z tego materiału wspiera wentylację w pełnym zakresie ruchów.

Nike Dri-FIT Wool jest materiałem wykonanym z owczej wełny i poliestru, przez co zapewnia ciepło, przewiewność oraz swobodę ruchów. W odróżnieniu od tradycyjnej wełny, mieszanka ta odprowadza wilgoć od ciała i wysycha natychmiastowo. Konstrukcja oparta na płaskich szwach niweluje ryzyko potencjalnych otarć i sprawia, że odzież delikatnie przylega do ciała.

do góry