Test słuchawek Jabra Sport Pulse

Test słuchawek Jabra Sport Pulse

Lubię biegać słuchając muzyki. Lubię i już. Owszem, czasami mam potrzebę wyciszenia i wsłuchania się w odgłosy natury, ale... trening bez muzyki to raczej nie dla mnie, zwłaszcza długi trening.

Czasy kiedy do biegania wystarczały buty, koszulka i spodenki dawno już odeszły w niepamięć, najpierw za sprawą wszelkiej maści pulsometrów, a później empetrójek, telefonów, a od jakiegoś czasu smartfonów, z którymi rozstajemy się coraz rzadziej i na coraz krócej. Nie bez znaczenia jest to, że smartfon zapewnia dostęp do zasobów naszej ulubionej muzyki, ale także do całej masy aplikacji, które przeliczają spalone kalorie, obliczają dystans i prędkość, rysują trasę i monitorują całą masę mniej lub bardziej potrzebnych parametrów naszego treningu.

Standardowe słuchawki niestety nie sprawdzają się jeśli chodzi o trening biegowy. Po pierwsze oferują one dosyć przeciętną jakość dźwięku, a po drugie nie są dostosowane do aktywności sportowej i ciężko im utrzymać się podczas dynamicznych ruchów na miejscu. Poza tym przeszkodą w ich komfortowym używaniu jest kabelek łączący je ze smartfonem, który ma tendencję do plątania się i często przeszkadza podczas biegu.

Przez lata korzystałem ze słuchawek dousznych z zaczepem na ucho i chociaż nie był to optymalny wybór to sprawdzał się, ostatnio jednak moje wysłużone słuchawki coraz częściej odmawiały posłuszeństwa i przyszedł czas na przetestowanie czegoś nowego, czegoś co zasługuje na miano prawdziwej rewolucji technologicznej, a mianowicie na słuchawki bezprzewodowe z... pomiarem pulsu!

Muzyka

Słuchawki Jabra Sport Pulse są słuchawkami bezprzewodowymi i niech nie zmyli Was przewód łączący prawą i lewą słuchawkę, na którym znajduje się dodatkowo moduł do włączania/wyłączania, zgłaśniania i ściszania, odbierania połączeń telefonicznych, oraz mikrofon. Do pracy słuchawki nie wymagają podłączenia do smartfona, a łączność odbywa się za pomocą Bluetooth 4.0. To rozwiązanie wpływa na wyjątkowy komfort ich używania i choć czasami zdarzają się chwilowe przerwy w odtwarzaniu muzyki to są one na szczęście bardzo rzadkie. Co do jakości odtwarzanej muzyki to słuchawki oferują dźwięk w jakości Dolby™, a dołączona aplikacja Jabra Sound pozwala na jeszcze lepsze ustawienia w zależności od preferowanego gatunku muzyki.

Jabra Sport Pulse Wireless

Słuchawki wyposażone są w baterię, która wystarcza na około 5 godzin słuchania muzyki czy rozmów przez telefon, a ładuje się ją podłączając je kablem USB do komputera. Czas ładowania wynosi około 2 godzin, a stan naładowania baterii można sprawdzić w aplikacji Jabra Sport Pulse.

Słuchawki są zaprojektowane do intensywnych ćwiczeń i są odporne na działanie deszczu, wstrząsy, piasek i kurz, zgodnie ze standardami amerykańskiej armii.

W zestawie znajdują się cztery komplety różnej wielkości wkładek do ucha oraz cztery komplety zaczepów, które umożliwiają dopasowanie słuchawek chyba do każdego ucha. Warto na początku trochę poeksperymentować, bo właściwy dobór zapewnia większy komfort ich używania.

Pomiar pulsu

Przyzwyczajony do pomiaru pulsu za pomocą opaski na pierś byłem przekonany, że to najdokładniejsza metoda pomiaru, której nie są w stanie dorównać inne metody. Jakież było moje zdziwienie kiedy dowiedziałem się, że słuchawki Jabra Sport Pulse oferują pomiar pulsu z dokładnością kliniczną, mierząc tętno w uchu wewnętrznym. Porównanie odczytów pulsu z paska na pierś i z słuchawek pokazały blisko 100 procentową zbieżność pomiarów.

Funkcje treningowe

Prawdziwą przygodę ze słuchawkami Jabra Sport Pulse rozpocząłem od zainstalowania na smartfonie aplikacji Jabra Sport Life, która jak deklaruje producent "jest najlepszym rozwiązaniem typu wszystko w jednym".

Jabra funkcje treningowe

Oczywiście słuchawki współpracują także z innymi popularnymi aplikacjami biegowymi jak np. Endomondo, MapMyFitness, Runtastic, RunKeeper czy Strava, z tym, że aplikacja producenta i Endomondo na razie najlepiej radzą sobie z dostępnymi funkcjami.

Po wprowadzeniu danych (daty urodzin, wzrostu, wagi, płci, tętna maksymalnego i spoczynkowego) można przejść do ustawienia parametrów treningu i... możemy ruszać w trasę. W treningu biegowym, bo on nas najbardziej interesuje, możemy zaprogramować czas treningu, dystans, liczbę spalonych kalorii, strefę pulsu, a nawet... kadencję.

Podczas treningu możemy dodatkowo włączyć „głos trenera”, który będzie informował nas o pokonanym dystansie, czasie treningu, tętnie, prędkości, spalonych kaloriach, kadencji oraz wielu innych parametrach, które możemy wybrać indywidualnie z długiej listy.

Funkcje biegowe to jednak nie wszystko co oferuje aplikacja Jabra Sport Life. Można przełączyć się na trening przekrojowy i zaprogramować ćwiczenia jakie chcemy wykonać, ilości serii, powtórzeń, przerw między seriami, a wszystko to pod dyktando wirtualnego trenera.

Oczywiście aplikacja pełni również funkcje dzienniczka treningowego gdzie znajdziemy podsumowanie każdego treningu wraz ze wszystkimi parametrami i naszymi osobistymi rekordami oraz raportami. Niestety, danych treningowych nie można przenieść bezpośrednio na komputer, bo Jabra nie posiada jeszcze serwisu internetowego, ale dane można wyeksportować do innych aplikacji treningowych.

Testy sprawnościowe

Kolejną bardzo ciekawą funkcją są testy sprawnościowe, które możemy wykonać.

- Test Rockport ma na celu pomiar pułapu tlenowego, który dostarcza dokładnych danych o ilości tlenu, jaką możesz zużyć podczas trenowania o maksymalnej mocy i informuje, jak wygląda ten wynik w porównaniu z daną kategorią wieku, wagi i płci.

- Test ortostatyczny serca monitoruje Twój obecny stan i pomaga zrozumieć, czy trenujesz za dużo lub w stresie.

- Test spoczynkowy tętna to świetny sposób na poznanie podstawowego poziomu sprawności. Wraz z upływem czasu możesz zobaczyć, jak wygląda Twój poziom tętna spoczynkowego.

Do tego wszystkiego możemy jeszcze dołożyć test Coopera czy sprawdziany na wybranym dystansie.

Jabra Sport Pulse Wireless ProductPage 03 420

Współpraca z telefonem

Jeżeli choć raz zdarzyło się Wam odebrać telefon podczas treningu to wiecie jakie to uciążliwe. Najczęściej wiązało się to z przerwaniem treningu i wygrzebywaniem telefonu, który po skończonym treningu trzeba było jeszcze schować. Słuchawki Jabra Sport Pulse radzą sobie z tym doskonale - odbieranie połączeń jeszcze nigdy nie było tak łatwe, nie trzeba już wyciągać telefonu, a do odebrania połączenia wystarczy jedynie nacisnąć przycisk na kabelku łączącym obie słuchawki.

Pomiar kadencji

Istnieje jeszcze jedna ważna funkcja, w jaką wyposażone są słuchawki Jabra Sport Pulse, jest nią pomiar kadencji. O ile muzyki da się słuchać dowolnymi słuchawkami, puls mierzą dziesiątki rodzajów pulsometrów, a dystans da się zmierzyć już chyba każdym nowoczesnym smartfonem, to jeśli chodzi o kadencję to mierzy ją na razie niewiele urządzeń. Funkcja niby mało istotna, sam producent nie poświęca jej chyba zbytniej uwagi, ale jeśli uświadomimy sobie jej istnienie, skupienie się na tej jednej funkcji w treningu może zrewolucjonizować nasze bieganie. W końcu jeśli chcemy biegać szybciej to kadencja jest parametrem, nad którym warto popracować, a dzięki słuchawkom Jabra Sport Pulse jest to od tej pory bardzo łatwe.

Podsumowanie

Słuchawki Jabra Sport Pulse to w mojej ocenie jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań łączące nie tylko słuchanie muzyki i obieranie połączeń telefonicznych, ale także pomiar pulsu, kadencji i funkcje treningowe. Jedyną wadą może być za duża izolacja od dźwięków otoczenia, która sprawia, że powinniśmy mieć oczy dookoła głowy, ale skoro już i tak trenując uciekamy w muzykę, to chyba liczymy się z taką uciążliwością...

do góry