Nowe obuwie Nike Free Hyperfeel: naturalne przedłużenie stopy

Nowe obuwie Nike Free Hyperfeel: naturalne przedłużenie stopy

4.7/5 ocena (3 głosów)

Zaprojektowane zgodnie z podstawowymi zasadami ruchu, by wzmocnić naturalne zdolności organizmu.

Nike Free Hyperfeel to but stworzony, aby idealnie odwzorowywać ruch stopy. Inspiracją do jego powstania był koncept Nike „Nature Amplified", skupiający się na odwzorowaniu i rozwijaniu naturalnego ruchu ciała, wsparty danymi naukowymi i wnioskami, płynącymi z rozmów ze sportowcami.

Wyniki badań pomogły precyzyjnie rozlokować strefy amortyzacji oraz przyczepności na podeszwie buta. Dzięki temu wzmocnienia ochronne umieszczono wyłącznie tam, gdzie są one niezbędne. Wkładka z poprzecznymi nacięciami sprawia, że stopa ma bezpośredni kontakt z systemem amortyzacji Lunarlon, a ultra-cienka, kratkowana podeszwa, pozwala na pełne wykorzystanie zalet naturalnego ruchu.

Naukowcy w Nike Sport Research Lab dokładnie zanalizowali, które części stopy mają bezpośredni kontakt z podłożem i pochłaniają siłę nacisku, a które obszary wymagają dodatkowej przyczepności. Chcąc precyzyjnie zbadać zachowanie stopy podczas ruchu, wykorzystano technologię mapowania ciśnienia oraz film o wysokiej częstotliwości klatek.

Rezultatem tych wszystkich badań jest nowy Nike Free Hyperfeel – but, który idealnie oddaje zachowanie ludzkiej stopy podczas ruchu. Pianka Lunarlon odwzorowuje naturalne poduszki pod stopą, natomiast podeszwa buta zapewnia doskonałą ochronę niczym najtwardsza skóra. Z kolei inspiracją dla giętkich i wytrzymałych włókien Flywire są zachowaniem ludzkich więzadeł.

- Nike Free Hyperfeel składa się z mniejszej ilości elementów niż klasyczny but, a stopa ma bezpośredni kontakt z elastyczną pianką Lunarlon – powiedział Tony Bignell, Vice President Nike Footwear Innovation. – But staje się w ten sposób przedłużeniem stopy i umożliwia biegaczom korzystanie ze wszystkich zalet naturalnego ruchu – dodał.

Podeszwa

Nawiązując do idei założyciela Nike i trenera lekkiej atletyki Billa Bowerman'a, Nike Free Hyperfeel posiada kratkową podeszwę, ze strategicznie rozmieszczonymi tłoczeniami, odpowiadającymi kluczowym punktom nacisku. Co więcej, w rejonie pięty zastosowano bardzo trwałą gumę XDR, która ogranicza zużycie podeszwy.

Amortyzacja

Zastosowanie pianki Lunarlon przypomina tu amortyzację znaną z Nike Free (cięcia noża), jednak w tym modelu jest to jedynie niewielka warstwa oddzielająca stopę od zewnętrznej części podeszwy. Zastosowanie minimalnej warstwy amortyzującej, pozwala w pełni korzystać z zalet naturalnego ruchu (wraz z modelem dostępna jest również dodatkowa wkładka, umożliwiająca bardziej zindywidualizowane dopasowanie buta do stopy).

Dopasowanie i wsparcie

Cholewka Nike Flyknit zapewnia wsparcie i precyzyjne przyleganie, w miejscach gdzie jest to szczególnie potrzebne, bez dodawania zbędnych elementów i wagi. Technologia Nike Flywire dodatkowo stabilizuje stopę podczas ruchu. Bezszwowa, tkana konstrukcja znacząco zmniejsza liczbę elementów, które wchodzą w skład buta – klasyczne buty biegowe Air Pegasus powstały z 57 elementów, podczas gdy Nike Free Hyperfeel tylko z 7. Jednoczęściowa cholewka Nike Flyknit, wpłynęła na 90% redukcję wagi w porównaniu do klasycznej cholewki butów Nike.

Nike Free Hyperfeel będzie dostępny w sklepach na całym świecie od 5 września 649zł i 799zł. Buty można także wcześniej kupić pod adresem nike.com/hyperfeel.

do góry