Cykl Biegów im. ks. Jana Hamerskiego we Wtelnie - Relacja

Cykl Biegów im. ks. Jana Hamerskiego we Wtelnie - Relacja

13 kwietnia w podbydgoskim Wtelnie odbyła się zorganizowana przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Wtelno IV edycja z Cyklu Biegów we Wtelnie.

W ubiegłym roku 3 edycje poświęcone były Leonowi Wyczółkowskiemu z okazji 160 rocznicy jego urodzin. Leon Wyczółkowski, znany malarz, grafik i rysownik z okresu Młodej Polski został pochowany na wteleńskim cmentarzu.

Tę, IV edycję, również poświęciliśmy artyście, bo i data biegu jest niemal identyczna z datą urodzin (11 kwietnia 1852). Dedykację rozszerzyliśmy jednak o inne wydarzenie historyczne, które w tym roku obchodzi 150 rocznicę, czyli rocznicę 150 rocznicę Powstania Styczniowego. W ramach jednej edycji rozgrywane są biegi na dystansach 2.5 km, 5 km, 10 km i 5 km nordic walking.

Żeby zachęcić do sportowego trybu życia i wzięcia udziału w kolejnej imprezie dodam, że będzie dedykowana naszemu regionalnemu patriocie, beatyfikowanemu za śmierć męczeńską w pierwszych dniach wojny w 1939 roku, ks. Janowi Hamerskiemu. Jego mogiła również znajduje się na wteleńskim cmentarzu, a relikwia w postaci szczęki w tutejszym kościele. Na ten bieg zapraszamy 11 maja wraz z dziećmi.

Celowo zachęcam do udziału wraz z dziećmi, ponieważ to dla nich i dla biegających krótsze dystanse powstawała idea regularnego biegania we Wtelnie. Zespół Szkół we Wtelnie swego czasu nie był zainteresowany braniem w niej udziału z uwagi, jak to określiła była p. Dyrektor zbytnim przeciążeniem dzieci zajęciami sportowymi i pozalekcyjnymi.

W minionej edycji na dystansie 2.5 km wzięło udział 33 zawodników, z czego 13 zawodników reprezentowało Uczniowski Klub Sportowy Nr 16 z Bydgoszczy. Z uwagi na chęć startów dzieci poniżej 12 lat utworzyliśmy dystans 1 km, na którym wystartowało 2 zawodników z UKS nr 16. Liczymy na to, że Zespół Szkół we Wtelnie podejmie pałeczkę i przystąpi godnie do rywalizacji na swoim terenie. Zapraszamy również dzieci i młodzież z innych szkół. Prosimy o zgłaszanie się z opiekunem lub nauczycielem WF-u. Tu gimnazjaliści mogą również poprawiać swoje oceny z WF-u. Udział w imprezie biegowej, trenowanie i dobry wynik na pewno przez nauczycieli będzie uwzględniony.

W biegu na 5 km wystartowało 19 zawodników, a w biegu na 10 km 29 zawodników. Brakowało niestety chętnych do chodzenia z kijkami nordic walking. Zachęcamy do rozpoczęcia przygody z ruchem od tej formy. Również Ci, którym doskwierają kolana mogą tego spróbować.

Bieg na 2.5 km, 5 km i 10 km wygrał Kryske Bartosz ( 1985r.) z Białych Błót, a II miejsce również na tych trzech dystansach zdobył Jendryka Marek ( 1963 r.) z Bydgoszczy. III miejsce w biegu na 2.5 km zajął Klóska Fabian ( 1989 r.) z Wojnowa, w biegu na 5 km Milewski Zbigniew ( 1970 r.) z Bydgoszczy, w biegu na 10 km Białek Dawid ( 1989 r.) z Nakła n/Notecią. W tym biegu Dawid na początku uzyskał zdecydowaną przewagę, która na 4 km wynosiła około 150 metrów, by na 6 km zmaleć już do 30 m. Na mecie Dawid stracił do zwycięzcy 35 s. i 12 s. do Marka Jędryki. Może w następnej imprezie dojdzie do rewanżu?

W biegu na 2.5 km został poprawiony przez Bartosza Kryske ubiegłoroczny wynik, należący również do niego o 18 sekund i wynosi teraz 8.48 min.

Jak w ubiegłym roku po kilku dniach zmiennej pogody tym razem słoneczko znowu nam świeciło, by w chwilę po zakończeniu Biegu Głównego na 10 km zachmurzyć się. Szczególne podziękowania jak co roku należą się naszym Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich „ Równe Babki" we Wtelnie, które rozgrywają swoje zawody kulinarne. Ich kuchnia każdego urzeka. Również dzięki Ochotnikom ze Straży Pożarnej we Wtelnie mamy zagwarantowane bezpieczeństwo na drodze. Dyrektorem IV edycji był nasz sołtys, Krzysztof Holka, Dyrektorem Biura Zawodów i fotoreporterem jak zawsze, moja małżonka Barbara Łabęcka.

Dziękujemy za wsparcie finansowe Burmistrzowi miasta Koronowo, od którego otrzymaliśmy 2.000 zł oraz staroście bydgoskiemu za 300 zł. Dzięki tym pieniążkom możemy zorganizować 6 edycji biegów. Możemy zrezygnować z pobierania opłaty startowej i mamy na produkty kulinarne i napoje.

Dziękujemy za wsparcie finansowe Bydgoskiej Hurtowni Narzędzi Visła, rodzimej firmie Easy-Tools z Wtelna i firmie transportowej FR Bus Waldemar Szufrajda z Tryszczyna. Patronat medialny nad imprezą obejmuje Gazeta Powiat. Chętnych, którzy zechcą wesprzeć imprezę zapraszamy. Miejsca na umieszczenie reklamy pozostało jeszcze wiele.

Pełne informacje o biegu i kolejnych edycjach na stronie: wtelno.info

Mamy nadzieję, że kolejne edycje będą się odbywały w miłej, słonecznej i sportowej atmosferze.

Relacja: Bogdan Łabęcki, współorganizator, maratończyk.

do góry