emo Imprezy na orientację

Zakładam nowy temat, bo w Nordikach to chyba pasuje jak pięść do wiadomo czego. AR to chyba też nie jest, ale jak co niech moderator połączy :).

Wczoraj z Kucharzem i Tommadem uderzyliśmy do Konopisk na XVIII Andrzejkowo - Mikołajkowe Marsze na Orientację. Na bloga napisałem mini relację, to podzielę się podobną i tutaj :)

AMInO 2012, czyli pierwszy marsz na orientację Grzecha

Jak to mawiają apetyt rośnie w miarę jedzenia. XVIII Andrzejkowo - Mikołajkowe Marsze na Orientację stały się dla mnie okazją do spróbowania, czy to mnie kręci i jak sobie poradzę. A że na pierwszy raz nie warto w pojedynkę się wybierać, to pojechałem z Kucharzem. Zaopatrzeni w moją nieco cherlawą busolę, ewentualne kompasy w komórkach i dobry humor stawiliśmy się na starcie.

O co w marszach chodzi? W skrócie dostajemy mapę i zaopatrzeni w nią oraz kompas znajdujemy punkty kontrolne (oznaczone biało czerwonym lampionem, lub kartką). Obecność na punktach potwierdzamy spisując kod punktu, albo dziurkując swoją kartę perforatorem, albo za pomocą urządzeń elektronicznych.

Na AMInO Zespoły startowały w trzech kategoriach wiekowych i w kategorii open. Ta ostatnia zgodnie z podejrzeniami miała najdłuższy dystans do pokonania i otrzymała mapy o najwyższym poziomie trudności. Ok, ale nasza mapa nieco nas zbiła z nóg. Wyglądała tak:

Pytacie o co kaman? Odpowiadam zatem. Na mapie widzimy kreski przerywane, na nich kółka, obok nich fragmenty rzeczywistych map - również z kółkami, jest jeszcze wskazanie kierunku północnego. Zacznijmy od tego, że te fragmenty map są rozrzucone losowo. Zatem drogę możemy wytyczyć jedynie po krechach znając ich kierunek i długość. Z długością jest prosto - skala mapy, to 1:10000, czyli 1 cm na mapie to 100 m w rzeczywistości, a to już można zmierzyć np. po czasie w którym idziemy (o ile znamy swoje tempo), czy ilości dwukroków (1 dwukrok to ok 1,5 m), lub jeszcze inaczej. Z kierunkiem było ciekawiej, bo nasza mapa to w rzeczywistości odbicie lustrzane, czyli w skrócie wschód jest zachodem.

Po znalezieniu punktu kontrolnego trzeba było spisać jego kod. Następnie należało znaleźć fragment mapy (z tych rozrzuconych na kartce) i spisać z niego numerek. Te rozrzucone fragmenty mapy oczywiście też mogą być w lustrzanym odbiciu. Aha i jeszcze jedno - punkty kontrolne są pochowane (np. z drugiej strony drzewa, albo po zewnętrznej stronie mostku itp.)

To teraz polećmy w praktyce - jak namierzyć przykładowy punkt kontrolny, czyli jak to namierzaliśmy pierwszy punkt.

Z miejsca startu musieliśmy drogą asfaltową pójść +- 700m w kierunku (7 cm na mapie) +- południowo wschodnim (wschodnim, bo mapa odwrócona). Potem skręcamy w lewo (a nie prawo, jak na mapie, bo jest odwrócona...) i dajemy jeszcze ok 250 m drogą

Ok, jesteśmy na miejscu, a punktu ani widu ani słychu.

Chociaż moment... Coś tam zza drzewa wystaje. Chłopaki są na tropie.

A tu się miglanc schował :)

Czyli mamy kod V7. Teraz trzeba znaleźć przykładowy fragment mapy. Czyli mamy 5 dróg, które krzyżują się w tym miejscu, niedawno byliśmy na asfalcie itd. Najbardziej pasuje nam ten fragment:

Zatem na karcie w pierwszej wolnej kratce wpisujemy 11 i kod V7 i tak lecimy dalej. Aha. To był najłatwiejszy punkt

Był jeszcze jeden mały kruczek. Fragmenty z punktami 6 i 7 to to samo miejsce. 1 i 10 też. Zatem dwa razy 1 kod odpowiadał dwóm punktom.

Na całej imprezie bawiliśmy się świetnie. Oczywiście nie obyło się bez błędów. Hiciorem było spisanie kodu 55, czy HK, których nie było. Były za to SS i H4. Atmosfera była świetna, o co zadbali organizatorzy i osoby z miejscowego gimnazjum. Przyjechaliśmy tu dla dobrej zabawy i spróbowania się. Dostaliśmy to, co chcieliśmy, więc... to nie był ostatni raz :). Chętnym na podobne ścioranie się zdradzamy tipa: już 19.01.2013 podobna impreza w Słowiku :)

Zdjęcia w lepszej jakości na mojej picassie
Pozdrawiam - Grzesiek ( )

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Imprezy na orientację

Kalendarz imprez na orientację na rok 2013
Komisji Imprez na Orientację
Oddziału Regionalnego PTTK w Częstochowie

data imprezy nazwa imprezy miejsce organizator osoba odpowiedzialna kategorie i ilość etapów uwagi
12stycznia XXIV Karnawałowe Marsze na Orientację ok. Częstochowy O/Reg PTTK Piotr Krystek
Adam Stalka TO,TM,TD,TP1 etap dzienny Impreza wliczana do „III Śnieżnego Pucharu”

26stycznia V Zimowe Marszena Orientację„ZIMNO 2013” Częstochowa AzymutLO im. Norwida Jacek
Gieroń TO,TM,TD,TP1 etap dzienny Impreza wliczana do „III Śnieżnego Pucharu”

2lutego XXIII Miejska Impreza na Orientację„MIMINO 2013” Częstochowa O/Reg PTTKSP 20 Szymon Kwapisiewicz TO,TM,TD,TP1 etap dzienny Impreza wliczana do „III Śnieżnego Pucharu”

9 lutego VII Walentynkowe Marsze na Orientację ok. Częstochowy AzymutLO im. Norwida PaulinaSnopek TO,TM,TD,TP1 etap dzienny Impreza wliczana do „III Śnieżnego Pucharu”

6 kwietnia XXXVIII Jurajskie Marsze na Orientację „Wiosenny Kompas” Siedlec koło Janowa O/Reg PTTK„Egzotyk”
przy VI LO Zbigniew Tarnowski TS,TJ,TM,TD,1 etap dzienny baza autokar

13 kwietnia XIII Jurajskie MnO Siedlec koło Janowa O/PTSMKoło PTSMprzy VI LO Zbigniew Tarnowski TS,TJ,TM,TD,
1 etap dzienny baza autokar

11/12maja XLII (42) Marsze na Orientację im. Barbary Rychlik ok. Częstochowy AzymutLO im. Norwida Jacek
Gieroń TS,TJ, TW 2 etapy dzienne, 1 nocny, TM 2 etapy dzienneTD 1 etap dzienny Impreza ogólnopolska 3 x 3 pkt do OInO
puchar woj. śląskiego

25maja VIII MnO z Koziołkiem Matołkiem Skrzydlów AzymutLO im. Norwida Maciej Urbaniak
TM,TD,TP1 etap dzienny

28/29 czerwca VI Sobótkowe Nocne Marsze na Orientację okolice Olsztyna O/Reg. PTTK„Egzotyk” Zbigniew Tarnowski TS,TJ,TM,TD,1 etap nocny+ etap dodatkowy TO puchar woj. śląskiego

21 września XIII Międzyszkolne MnO „Inomania” Ok. Częstochowy O/Reg. PTTK„Inoman” i„Azymut” Maria Dziurska – PyrkoszPiotr Krystek TO,TM,TD,TP1 etap dzienny baza autokar

9 listopada XXXX Jesienne MnO Częstochowa O/Reg. PTTK„Azymut” Adam Stalka TS,TJ,TM,TD,TP,PK
1 etap dzienny

30 listopada XVIX Andrzejkowo-Mikołajkowe MnO „AMInO” Konopiska O/Reg. PTTK Andrzej Ciszowski
Przemysław Langner TS,TJ,TM,TD,TP,PK
1 etap dzienny

WSZYSTKIE IMPREZY mają rangę REGIONALNĄ
( po 2 punkty do Odznaki Imprez na Orientację, wyjątek Rychliki !)

Uchwalono na zebraniu Komisji Imprez na Orientację Oddziału Regionalnego PTTK
w Częstochowie w dniu 10 listopada 2012 r.

Imprezy na orientację

Jakby ktoś był zainteresowany:
26 stycznia V Zimowe Marsze na Orientację„ZIMNO 2013”
Baza w szkole na Księżycowej, wpisowe 10 zł.

Imprezy na orientację

Kolejna miejska impreza - można potrenować z przekombinowaną mapą przed startami w terenie. Chętny ktoś? Bo ostatnio czułem się tak sam, jak palec aaaaaaalbo coś tam... :)
Regulamin:
docs.google.com/viewer?embedded=true&url...04850f67778a7227.doc

Zapisy do wtorku, ale o 1 - 2 dni spóźnienia burzy nie robią. Jak co jutro skaczę się zapisać, to mogę kogoś zapodać, o coś się dopytać. Zapisy na miejscu też możliwe, ale pewnie przy wyższym wpisowym.

Imprezy na orientację

marzą mi się imprezy na orientację w terenie, a takie miejskie to fajna lekcja; niestety na razie nie mam pojęcia o nawigacji i czytaniu map - czyli odpadam :( ;
jak znajdę jakiś materiał na temat, albo najlepiej przychwycę Renatkę S. na czwartkowym bieganiu - może się poduczę i następnym razem ... B)

Imprezy na orientację

Grzesiu, mogę spróbować i być z Tobą w zespole. Kiedyś, dawno temu byłem harcerzem i bawiłem się w takie rzeczy. Ale nie będę tu pisać jak dawno to było happy-smiley Więc wymagam "odświerzenia".
Dzwoń do mnie, jeśli przyjmiesz mnie do teamu.

.Grzechu. wrote:
Kolejna miejska impreza - można potrenować z przekombinowaną mapą przed startami w terenie. Chętny ktoś? Bo ostatnio czułem się tak sam, jak palec aaaaaaalbo coś tam... :)
Regulamin:
docs.google.com/viewer?embedded=true&url...04850f67778a7227.doc

Zapisy do wtorku, ale o 1 - 2 dni spóźnienia burzy nie robią. Jak co jutro skaczę się zapisać, to mogę kogoś zapodać, o coś się dopytać. Zapisy na miejscu też możliwe, ale pewnie przy wyższym wpisowym.

Imprezy na orientację

Myk w tym, że zespoły w TO są 1-osobowe. Chyba tak stawiają w regulaminie po moim wspólnym starcie z Kucharzem w grudniu :P

Imprezy na orientację

jeszcze 4 miesiáce treningu ;) albo ja piszé org. na stronie '' Na trening przed startem masz jeszcze 115 dni! ''' :P

maratonkierat.pl/
nikdy neprestavaj verit ,Moj sen bol splneny

Imprezy na orientację

Reijo skromny - sie nie chwali
za to ja napomknę - 2 luty 2013 MIMINO - Raków
dwóch ZC ( choc bylo dosyc chlodno) wymaszerowalo pudlo ( I i III miejsce)

za tydzien marsze na orientacje - Walentynkowe

Imprezy na orientację

Relacja z zeszłotygodniowego MIMInO, która mi się na potuptanych popełniła.

Po raz kolejny spróbowaliśmy swoich sił na marszu na orientację. Tym razem budowniczy trasy zaskoczył wszystkich. Latanie z mapą po mieście wydaje się być łatwym zadaniem. Jak to utrudnić? Można na przykład nie dać mapy, a dać namiary na azymut :).

Jak widzicie ilość mapy w mapie skromna, za to mamy nieco kodów, cyferek itp, czyli zabawa będzie na całego. Po lewej u góry mamy 16 par liczb. W każdej parze pierwsza liczba, to ilość metrów. Druga - to azymut. Weźmy pierwszą parę: 355 95. Ustawiamy na kompasie azymut na 95 stopni i suniemy w tą stronę 355 metrów, czyli ok 236 parokroków (parokrok to dwa kroki). Proste? Proste! Chyba, że na drodze stoi całe stado budynków.

Jeszcze o ustawieniu kompasu. Tak w uproszczeniu bez straszenia deklinacjami itp: przekręcamy tarczę tak, by kompas był ustawiony na 95 %, obracamy się tak, by igła pokryła się z północą na tarczy i dajemy w tym kierunku, który teraz wskazuje kompas.

Ok, jak jeszcze nie jesteście zmęczeni samym czytaniem - brniemy do konkretów :). Więc mamy 16 takich par liczb i te 16 par wytycza nam całą trasę, jaką mamy przejść. Gdzieś po drodze spotkamy 11 miejsc, które wskazują nam fragmenty satelitarne na mapie. Jak znajdziemy takie miejsce, to na kartę spisujemy kod budynku.

Poza tymi 11 miejscami możemy jeszcze znaleźć 6 budynków o określonych wskazanych kodach. Kod to pierwsza litera nazwy ulicy i nr budynku, czyli przykładowe P16, to Aleja Pokoju 16. Jak spotkamy na trasie taki budynek, to szukamy w jego okolicy lampionu i spisujemy kod z lampionu.

Był jeszcze bonus - z kodów na lampionach można było utworzyć hasło, tylko trzeba je było najpierw znaleźć :).

Ufff tyle formalności, a teraz jak to wyglądało w praktyce. Z pierwszą parą liczb poradziłem sobie łatwo i w ten sposób znalazłem się w miejscu, gdzie dwie inne osoby próbowały rozkminić fragmenty zdjęć satelitarnych. W ten sposób zaczęliśmy działać razem. Drogą eliminacji dobrze typujemy fragment i lecimy dalej. Po drodze mijamy blok na Łukasińskiego 76, czyli budynek o jednym z podanych kodów (Ł76) i na śmietnikach znajdujemy lampion z kodem. W tym momencie załapaliśmy o co chodzi w tej zabawie :)

Dalej idzie średnio - nieco błądzimy, aż trafiamy na bardzo charakterystyczny fragment i tam znajdujemy kolejny punkt. Po drodze mijamy się z Tomadem i jeszcze jednym gościem, którzy też działali razem. Widać współpraca była tu bardziej wskazana niż jakaś ostra rywalizacja - i dobrze, bo o dobrą zabawę tu chodzi. Znajdujemy jeszcze jeden budynek o podanym kodzie i jeden fragment satelity. Kończy nam się czas, więc lecimy na pewniaki nie patrząc już na azymuty. W ten sposób zbieramy jeszcze dwa punkty.

Na mecie zjawiamy się ledwie z połową znalezionych punktów, ale i tak wszyscy jesteśmy zadowoleni. Może nie było łatwo, ale za to było bardzo ciekawie. Tomadowi udało się wbić na najwyższe miejsce na pudle, mnie na trzecie miejsce w kategorii TO, co też cieszy.

Imprezy na orientację

obiecałem w październiku
to szykuję na przyszły piątek -25.X.
godz. 16:00 (żeby za widoku było)
KINO w L.A. - czyli Klubowa Impreza(bieg/marsz)Na Orientację w Las Angelas
start/meta przy Amfiteatrze
dystans ok. 7km-8km
tylko ilu chętnych bo nie wiem ile map przygotować 10-15???
start co 3 minuty i tyle też przed startem każdy otrzyma mapę i info
miał mi pomagać Wlodec ale jest poza krajem - jesienne kino jak potrafię tak zrobię
ale zimowe już razem z Wołodią obiecał (koniec grudnia lub tuż po nowym roku)

Imprezy na orientację

i jeszcze jedno - najblizsze marsze no organizowane przez pttk to 9.XI. - tylko jeszcze nie wiem gdzie dokladnie

Moderatorzy: verdi  Kossak  

Stronę wygenerowano w 0.226 sekundy.

do góry