emo narty biegowe

narty biegowe

Cześć biegówkarze.
Wróciłem z tygodniowego biegania w Jakuszycach. Codziennie robiliśmy ok 40km przerabiając kilkakrotnie poszczególne odcinki trasy (mapka biegu udostępniona w internecie i w biurze zawodów w Jakuszycach). Na koniec w sobotę zaliczyłem całą trasę XXXIV Biegu Piastów, równo 50km.
Wypaliło wszystko. Nowa meta (Gościniec ADAM w Szklarskiej Porębie, który polecam), świetne zimowe warunki pogodowe (cały czas na minusie), przyjazne i w miarę przygotowane trasy (bezpieczne), sprawdzona paka (do biegów i do wypitki).
Jeśli ktoś chce dołączyć do nas (ja trzeci rok z nimi jeżdżę i biegam) to zapraszamy.
Częstochowska grupa liczy ok 25 zawodników. Razem raźniej, weselej a dla początkujących najszybsza i najłatwiejsza droga do zdobycia ostróg w Biegu Piastów.
Na bieg wyjeżdżamy autokarem w czwartek 4marca. Przyjeżdżamy prtosto na polanę w Jakuszycach i 2-3 godz biegamy. W piątek krótkie bieganko 5-10km by ocenić warunki pogodowe i trasę. Po obiadokolacji smarowanie nart. W sobotę o 10:00 start.
Konkretna zabawa tzn starty obejmuje dwa dni: sobotę i niedzielę.
W sobotę klasyk na 26 i 50km. W niedzielę łyżwa na 30 i 50km.
Ja startuję na 50 klasykiem (2000 osób).
Niech by to już w Was kiełkowało bo w kwietniu zapisy na kolejny XXXV.

Krzara

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

narty biegowe

Krzara, dzięki za zainteresowanie i odzew na mojego posta o wyjeździe do Jakuszyc. Jak to w życiu bywa moja lepsza połowa dostanie również urlop i pojedzie ze mną na BP. W związku z tym zarezerwowałem już noclegi. Numer do Ciebie mam więc prawdopodobne, że spotkamy się już w Jakuszycach.
W chwili obecnej mam nocleg od piątku, ale szukam jeszcze "taniego noclegu" żeby w czwartek być na miejscu i potrenować na trasie. Jeśli uda mi się dam znać.

narty biegowe

Mam nadzieję, że to tylko kwestia czasu by każdy Zabiegany pokochał biegówki. Utwierdza mnie w tym kolejne odkrycie (najpierw był tomek111s) rodzącego sie talentu. Na własne oczy widziałem jak MajkelK zdobywał na biegówkach szczyty (1000m) okolic Jakuszyc. Do tego był tak wyluzowany, że sam wypatrzył mnie. Miło spotkać bratnią, zabieganą duszę na trasach narciarskich.
Jakuszyce zwane polską Alaską potrafią trzymać śnieg do maja. Gorzej mają nasze Sokole Góry. Zapowiadało się wspaniale a i wkład pracy organizatorów Biegu o Puchar Sokolich Gór wielki. Niestety odwołano bieg ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe.

Krzara

narty biegowe

czekałem na wieści z Jakuszyc. przez roztargnienie przesrałem na tv polonia bezpośrednią relację z tej wspaniałej imprezy. zobaczyłem tylko panienkę, która żegnała się z widzami. szkoda. pogoda wam dopisała, padający śnieg zapewne nie przeszkadzał :D

narty biegowe

czekałem na wieści z Jakuszyc. przez roztargnienie przesrałem na tv polonia bezpośrednią relację z tej wspaniałej imprezy. zobaczyłem tylko panienkę, która żegnała się z widzami. szkoda. pogoda wam dopisała, padający śnieg zapewne nie przeszkadzał :D
Tutaj transmisja online :
www.online.datasport.pl/results121/
Nasi pewnie wpadną za chwilę na tasmę :)

A połówkowcy ( 26km) już na mecie.
Brawo!
www.online.datasport.pl/results121/wyniki/26kmct.pdf

narty biegowe

Fantastyczna pogoda i postawa Zabieganych na XXXIV Biegu Piastów.
Z lekkim zakłopotaniem donoszę, że rosną mi konkurenci na biegówkach.
Mateusz Śmich wywalił 232 miejsce a Tomek Szczepanik 276 (na 1102) na dystansie 26 km CL.
Niby nie dane mi było bezpośrednio powalczyć z nimi bo biegłem na 50 km CL ale jak chłopaki uwierzą w swoje możliwości i pójdą za rok na królewski to mogę nie odeprzeć ich ataku.
Ja zrobiłem swoje. Miejsce 807 na 1545 cieszy.
A to wszystko w tym roku działo się w cudownej, bajecznej, zimowej scenerii na rewelacyjnie przygotowanych trasach.

narty biegowe

gratuluję wszystkim, choć nie będę ukrywał, że trochę wam zazdroszczę.
źle czy dobrze zrobiłem, że odpuściłem biegówki w tym roku. sam nie wiem. czas szybciutko posuwa - myślę, że za rok... :wink:

narty biegowe

Wspaniale i sportowo spisał się MajkelK (klasyfikowany pod innym imieniem i nazwiskiem) Czekam na jego relację z biegu. Nie mogę nie wspomnieć o znajomym, który wprowadził nas w inny, cudny świat nart biegowych i tajemnic Szklarskiej/Jakuszyc - pan Ryszard przybiegł pół minuty za mną. Zdjęcia w swoim czasie zamieszczę (nie do końca z zawodów, ale odkryję Wam urok Orla i Chatki Górzystów).
"So long as man is protected by madness - he functions - and flourishes."

Słowa, słowa

narty biegowe

ABC Biegu Piastów

A – jak Alaska ale polska

We Wrocławiu może być już wiosna. W Szklarskiej Porębie koło zera. A już pięć kilometrów dalej, poczynając od Jakuszyc wkraczasz w krainę Królowej Śniegu. Nie bez podstawy tereny te zwą polską Alaską. To tu aż do maja może trzymać śnieg na dziesiątkach kilometrów tras biegowych. Temperatura o kilka stopni niższa niż w położonej niżej Szklarskiej Porębie. Świetne, zimowe warunki dla miłośników biegówek ściągają tysiące usportowionych osób w różnym wieku. Tymi samymi torami śmiga mistrz i tupta trzyletni szkrab z asystą rodziców. Zgrabnie biegnie urodziwa góralka z klubu narciarskiego, ale i człapie się ociężały grubasek. Nie czuje się jednak tłoku na trasach. Jest ich tak dużo, że godzinami możesz sam pomykać między bajecznie ośnieżonymi sosnami i świerkami. Chce Ci się gadać do nich, nasłuchiwać ich szumu, podziwiać ukłony składane w hulającym wietrze. Otrzepują się z narzuconego na nich śniegu, odsłaniają zieleń swoich ramion by po kolejnych opadach pokryć się wszędobylską bielą.
Polana Maliszewskiego ze stale rozbudowującą się infrastrukturą (sklep narciarski, wypożyczalnie nart, serwis, restauracje, biuro zawodów BP...) centralne miejsce sportów i rekreacji zimowej w Jakuszycach pełni rolę bazy wypadowej w góry. Duży, elektroniczny zegar na wieży wyświetla czas i co najważniejsze dla biegaczy podaje aktualną temperaturę śniegu i powietrza. To one wraz z oceną śniegu (stary czy nowy, zmrożony czy sypki) i intuicją biegacza decydują o doborze smarów. Nie trafisz ze smarowaniem to zapomnij o wyniku i przyjemności biegania. Trafisz, czujesz się fachowcem i uskrzydlony z satysfakcją odjeżdżasz innym. Od polany rozchodzi się z dziesięć tras w różnym kierunku. Są dobrze oznakowane na rozdrożach, tworzą różne pętle i prowadzą do trzech chatek:
- Chata Na Orlu
- Chata Górzystów
- Chata Robaczka
Tam kieruj się to na naleśnika z jagodami, to na szarlotkę, pomidorówkę, piwko. Wybór wystarczający by z chęcią, po krótkim odpoczynku biec dalej, choćby na stronę czeską. Warto wpaść na tydzień do Szklarskiej Poręby w lutym, potrenować i poznać trasy przed Biegiem Piastów.

B – jak bieg ale na nartach

Już 34 raz rozgrywany jest Bieg Piastów będący zarazem Mistrzostwami Polski w biegach narciarskich. Jeśli do tego masz świadomość że uczestniczysz w biegu o randze europejskiej (Euroloppet) a od zeszłego roku nawet o randze światowej (Worldloppet) masz prawo poczuć się kimś. Trochę kamuflażu bo jest to bieg otwarty i każdy może w nim startować. Sprawa szybko wychodzi na jaw gdy zakładasz przydzielony ci numer startowy i zajmujesz odpowiedni sektor na starcie. Decydują o tym twoje wyniki z poprzednich startów. Najlepsi to pierwsza dwusetka z pomarańczowymi plastronami. Dalej, kolejne dziewięć sektorów po 200 zawodników. Sektory startują co 2 min.
Dwoma poprzednimi startami wypracowałem sobie 998 numer a więc startowałem z sektora 800-1000. Do ostatniego sektora 1800-2000 miałem za sobą tysiąc zawodników. Fajnie. Znając swoje niemożliwości postawiłem sobie za cel powalczyć o utrzymanie się w tysiącu. Zadanie nie takie proste bo bardzo wielu nowych, mimo że z dalszymi numerami to rasowi biegacze. Przybywa coraz liczniej zagranica, wręcz zdominowała bieg a Czesi rozdają w nim od lat karty. Mamy co prawda swojego Tomasza Kałużnego (8 miejsce) czy Paulinę Maciuszek (40 miejsce) ale i oni są poza zasięgiem Czechów. A co dopiero jakiś tam Zabiegany z nizin.
Zaraz, zaraz! Nie taki „jakiś tam” ale biegacz z Częstochowskiego Klubu Narciarskiego „Ratrak” a zarazem członek Częstochowskiego Klubu Ludzi Aktywnych „Zabiegani”. Toż to chłopaki i dziewczyny (celowo najpierw wymieniam chłopaków bo panie jakoś niezbyt licznie się do nas garną), którzy na pomarańczowo, coraz śmielej ubarwiają nie tylko ogólnopolskie zawody. Biegają z buta i o dziwo na biegówkach. A jacy pazerni na życiówki i medale. Taki to poświęci rodzinę, szkołę, pracę, a może nawet i randkę byle trenować, wystartować i po raz setny sprawdzić się w rankingu. No cóż. Jeśli chcesz być dobry to musi Ci odbić.

C – jak classic ale i łyżwa

Młodych to kusi łyżwa. Dla mnie, osoby, która ma dalszy PESEL i która z biegówkami zetknęła się dopiero trzy lata temu wystarczy classic.
W ramach Biegu Piastów rozgrywane jest w ciągu dwóch dni kilka biegów:

- 26 km stylem klasycznym (zapisało się 1351 osób)
- 50 km stylem klasycznym (tzw. Królewski, zapisały się 1872 osoby)
- 30 km stylem łyżwowym ( zapisało się 431 osób)
- 50 km stylem dowolnym (można łyżwą, można klasykiem, zapisało się 408 osób)

W zależności od warunków pogodowych i pomysłów organizatora (szefem a właściwie komandorem zawodów jest Julian Gozdowski) dystanse mogą być skracane i prowadzone różnymi trasami.
Niewtajemniczonym podpowiem, że każdy styl wymaga innych nart, innych wiązań i butów. Do tego wymagana jest inna technika. Łyżwa jest o wiele szybsza i ma tylko ślizg na narcie. Klasyk to wielka loteria i kunszt w smarowaniu nart „na trzymanie”, czyli pod butem. A ileż kombinowania w doborze smarów, wyznaczania stref smarowania. Klistry, sticki, pumeksy, korki, cyklinki, specjalne żelazka, spraye, fluory, trzy rodzaje szczotek. Ale w grupie to i podpatrzysz, i nauczysz się, pożyczysz brakującej parafiny czy smaru, nie mówiąc już, że zabłyśniesz najnowszymi Fischerami XC lub karbonowymi kijkami. Dobra, zdecydowałeś się na styl, kupujesz sprzęt i co dalej. Już mówię. Na przełomie czerwca i lipca wpłacasz wpisowe na BP (ostatnio było 50 zł) i czekasz.
Czekasz dość długo bo aż do początku marca. W tym czasie możesz spokojnie obskoczyć kilkanaście zawodów z buta w tym kilka pełnych maratonów i połówek. Tak, że cały czas będziesz się czuł Zabieganym i nikt Ci nie wytknie, że olewasz bieganie. A że staniesz się mieszańcem?!
I tacy są potrzebni, też dają się lubić.

Krzara

narty biegowe

Krzychu, Tobie to książki pisać, a nie w jakieś biegi się bawić ;P
Ride hard, ride free and save the trees

narty biegowe

Toś mnie zdołował :(
A już myślałem, że nie tak źle mi idzie na biegówkach i pociągnę do jubileuszowego 50 biegu. Wtedy byłoby co pisać. Coś w tym stylu:

"Z wielką radością i satysfakcją donoszę, że cały autokar Zabieganych (dla kilku brakło nawet miejsc) zjawił się w Jakuszycach. Nawet dwie nasze panie po raz kolejny zmierzą się z trasą Biegu Piastów. Tym razem już na królewskiej pięćdziesiątce. Panowie w bojowych nastrojach i świetnych numerach startowych idą na kolejne życiówki. Swoją kolejną życiówkę robi również Krzara. Po raz pierwszy startuje na 25km. Ileż ten chłopak (dziadek) ma zapału do walki i nawet czasem mu wychodzi.
To wielkie święto dla Zabieganych....:wink:

Krzara

Moderatorzy: verdi  Kossak  

Stronę wygenerowano w 2.438 sekundy.

Zapraszamy do dodawania Imprez do kalendarza. Pomóż nam zbudować kompletną bazę imprez biegowych w Polsce! Dodaj imprezę
do góry