emo artykuły o vege

artykuły o vege

Berger, nie biorę tego do siebie :) Jednak chciałam podkreślić, że jest to artykuł reklamowy, a nie naukowy czy umoralniający. Nie ma co się tu jednak rozwodzić. Jest ok!
Co do Pragi: nie było jakichś super wzniesień, jednak było...faliście, co trochę dobijało, ale bez dramatu. Tylko majowa data biegu może zniechęcić do bicia życiówek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

artykuły o vege

Berger, nie biorę tego do siebie :)

Uff! :)
Co do Pragi: nie było jakichś super wzniesień, jednak było...faliście

Oj, to trochę szkoda, bo napalam się na tę Pragę. Bardzo lubię to miasto. Nawet pobiegliśmy sobie treningowo z Vinohrad na Petřín; ostatni odcinek dawał trochę w kość. ;)
Tylko majowa data biegu może zniechęcić do bicia życiówek

Dlaczego? Ja lubię maj. :)
"Biegnę, choć czasem brakuje mi sił..."

artykuły o vege

trochę o spirulinie i neurotoksynach:
www.vegsource.com/talk/beginner/messages/146470.html

zwłaszcza fragment:
"We've known for years that a few rare types of blue-green algae could produce hepatotoxins (compounds toxic to the liver), but spirulina was considered generally[8] free of any such toxins.[9] But in April 2005 a coordinated effort of researchers across the world found evidence that almost all blue-green algae seem to be able to produce a neurotoxin called BMAA (beta-N-methylamino-L-alanine). BMAA is bad stuff. It's been implicated in a neurodegenerative disease as horrible as its name sounds, amyotrophic lateral sclerosis/parkinsonism-dementia complex. This disease attacked the Chamorro people of Guam who were eating flying foxes, who in turn were eating seeds of a cycad tree, whose watery roots concentrated the toxin from a certain type of algae".

tu jedna z dyskusji:
www.medkb.com/Uwe/Forum.aspx/med/5148/BMAA-in-spirulina

to wybiórczo z tego co "wyszperałem", temat zaintrygował mnie po tym jak we wtorek byłem w Carolina Medical Center na konsultacji żywieniowej, po pytaniu o spirulinę pani dietetyk powiedziała żeby (pewnie "na wszelki wypadek") tego nie spożywać, gdyż temat jest do końca niezbadany - spirulina (która właściwie nie jest rośliną) zawiera szkodliwe dla zdrowia neurotoksyny (jak w tekście o badaniach powyżej). z drugiej strony, spirulina to bogactwo aminokwasów, witamin i mikroelementów i może być świetnym uzupełnieniem każdej diety, nie tylko vege.

tak jak i (zachowując proporcje) w przypadku GMO, temat kontrowersyjny - nie do końca wiadomo co o tym wszystkim myśleć. z jednej strony badania i nie udowodniony jeszcze jednoznacznie negatywny wpływ na ludzki organizm, z drugiej strony głosy zwolenników jak te z w/w forum no i koncerny farmaceutyczne, które mają gigantyczne możliwości kreowania pozytywnego wizerunku produktów, nie zawsze etycznego.

pewnie przyszłość zweryfikuje hipotezę o negatywnym (bądź nie) wpływie spiruliny na ludzkie zdrowie, ale temat mnie trochę zaintrygował i przyznam że przedstawione spekulacje/rewelacje (?) zasiały ziarno wątpliwości wobec tego specyfiku.

artykuły o vege

mazi1975 wrote:
która właściwie nie jest rośliną

A czym jest? Sinicą, czyli bakterią, tak? Dzisiejsza systematyka jest tak różna od tej, którą poznawałem w szkole, że często mnie zaskakuje...
mazi1975 wrote:
koncerny farmaceutyczne, które mają gigantyczne możliwości kreowania pozytywnego wizerunku

Zapytałem kiedyś znajomej farmaceutki, czy poleca spirulinę, to odparła: "A po co ci to?".

artykuły o vege

Berger wrote:
mazi1975 wrote:
która właściwie nie jest rośliną

A czym jest? Sinicą, czyli bakterią, tak? Dzisiejsza systematyka jest tak różna od tej, którą poznawałem w szkole, że często mnie zaskakuje...

tak, choć dawna systematyka umieszczała ją pośród roślin - że tak podeprę się wikipedią :)
pl.wikipedia.org/wiki/Sinice
mazi1975 wrote:
koncerny farmaceutyczne, które mają gigantyczne możliwości kreowania pozytywnego wizerunku

Zapytałem kiedyś znajomej farmaceutki, czy poleca spirulinę, to odparła: "A po co ci to?".

widać koleżanka nie jest koncernem ;) poza tym dobre pytanie - sam je sobie zadałem. odpowiedni bilans w diecie i masz wszystko bez wynalazków. tyle że czasem człowieka korci żeby pójść na skróty i jest podatny na różne marketingowe zabiegi no i łyka różne tabletki być może zbędne i kosztowne.

artykuły o vege

mazi1975 wrote:
widać koleżanka nie jest koncernem.

Jeszcze nie jest, ale być może będzie, bo pracowicie tworzy sieć własnych aptek i w tej chwili ma już chyba ze cztery. :)

artykuły o vege

mazi1975 wrote:
dawna systematyka umieszczała ją pośród roślin.

Ja się wciąż nie mogę przyzwyczaić, że biedne glony nie są już roślinami, co więcej, że w ogóle nie są taksonem! :ohmy:

artykuły o vege

właściwie to nie jest stricte o wege, ale znaleźliśmy się w przemowie biskupa Kazimierza Ryczana

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883...ach_i_ekologach.html

Dokąd powróci syn marnotrawny, jeśli nie będzie miał domu rodzinnego? Stworzy imperium zła - ostrzegał biskup Ryczan. - Na kim oprzemy wartości? Na feministkach, Greenpeace, ekologach, a może stowarzyszeniu wegetarian? - pytał wiernych.

Vege Runners - Imperium Zła :evil:
może jakieś nowe koszulki? marchewka z rogami? :)

artykuły o vege

Proste umysły uwielbiają upraszczać, a sfrustrowani ludzie chętnie szukają wszędzie wrogów. A przy okazji strzelają sobie w stopę. Nie sądzę, żeby wegetarianie i ekologowie wyznania rzymskokatolickiego jakoś szczególnie ciepło odebrali jakże przyjazne słowa przeuroczego pana biskupa. :unsure:

Moderatorzy: Pająk  

Stronę wygenerowano w 4.004 sekundy.

Zapraszamy do dodawania Imprez do kalendarza. Pomóż nam zbudować kompletną bazę imprez biegowych w Polsce! Dodaj imprezę
do góry