emo czy biegacze czytają książki?

czy biegacze czytają książki?

"Do zobaczenia w Barcelonie" Anny B. Kann to niegłupi romans z flamenco, Barceloną oraz... Poznaniem w tle.
"Biegnę, choć czasem brakuje mi sił..."

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Po dekadach odświeżyłem sobie "Wojnę domową" Marii Zientarowej. Nadal czyta się z uśmiechem na twarzy.

"Gwiazda Barnarda" Edwarda Niziurskiego to science fiction dla młodego czytelnika. Akcja książki rozgrywa się po części na Ziemi, a po części na egzotycznym świecie krążącym wokół tytułowej gwiazdy. Książka została wydana w 1987 r., ale dowiedziałem się o niej kilkanaście dni temu, kiedy na orbicie tego czerwonego karła odkryto prawdziwą planetę. Przedstawione przez Niziurskiego gadzie społeczeństwo zamieszkujące odległy glob to alegoria naszego ziemskiego świata, a przynajmniej Europy Środkowo-Wschodniej. Wielki Brat przypomina pierwszego sekretarza partii, bakałarze i profesorowie tworzą tak samo feudalne struktury jak społeczności uniwersyteckie w Polsce, a Związek Antyludzki to odpowiednik naszych nacjonalistów.

"Kod przeznaczenia" Magdaleny Trubowicz to lekkie czytadło, połączenie kryminału z romansem. Krzepiące.

"Psy domowe i służbowe" Joanny Pulit i Joanny Stojer-Polańskiej to pozycja dla młodych czytelników, ale i ci nieco starsi mogą dzięki lekturze wzbogacić swoją wiedzę na temat czworonożnego przyjaciela człowieka. Do tego lekturę tę umilają fajne ilustracje Elżbiety Krenz.

"Na jednej linie" Wandy Rutkiewicz to rzecz o pasji i o śmierci. Autorka pisze o śmierci swoich towarzyszy, ale wiemy przecież, że i ona sama także nie zmarła we własnym łóżku...

"Szepty stepowe" Ewy Cielesz to dramat miłosny z mongolskim stepem w tle.

"Szepty stepowe" to część druga cyklu Ewy Cielesz. Ostatniej nocy doczytałem część pierwszą, czyli książkę "Słońce umiera i tańczy". W tym przypadku akcja rozgrywa się nie na mongolskim stepie, lecz na krakowskich ulicach. Ale książka i tak trzyma w napięciu.

"Marysieńka Sobieska" Tadeusza Boya-Żeleńskiego to historia Polski i Europy drugiej połowy siedemnastego wieku widziana przez pryzmat burzliwej miłości tytułowej bohaterki i Jana Sobieskiego.

"Antypapież" Tomasza Piątka to lista stereotypowych poglądów dotyczących Jana Pawła II. Autor po kolei te stereotypy obala.

W "Chmarze wróbli" Takashi Matsuoka przedstawia schyłek epoki szogunów w Japonii. W kraju trwa spór pomiędzy tradycjonalistami a zwolennikami większego otwarcia na świat zewnętrzny. Spór na tyle ostry, że Japonia stoi u progu wojny domowej. Wtedy właśnie do portu wpływa statek z protestanckimi misjonarzami z USA.

"Cichy Don" Michaiła Szołochowa przeczytałem dopiero teraz, bo zawsze podchodziłem nieufnie do literatury rosyjskiej. W tym przypadku niesłusznie. Dońska epopeja pokazuje dramat narodu kozackiego (bo bohaterzy niekoniecznie uważają się za Rosjan) wplątanego w wojnę domową. A także banalność zła w czasie tejże wojny, kiedy to sąsiad morduje wziętego do niewoli sąsiada. Zabija, bo wcześniej zdążył go już zdehumanizować.

Stronę wygenerowano w 0.248 sekundy.

do góry