emo czy biegacze czytają książki?

czy biegacze czytają książki?

Dziwne pytanie, czy czytają, pytanie tylko jakie. Ksiązka podobnie jak bieganie mocno odpręża. 
Osoba, która doprowadza mnie do największego szału, to ja sama.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

"Pestka" Anki Kowalskiej to melodramatyczna historia trójkąta. Wierzchołkiem tego trójkąta jest mężczyzna, który po latach trwania w nieudanym małżeństwie spotyka wreszcie prawdziwą miłość. Latami nie potrafi jednak dokonać wyboru, z poczucia obowiązku dochowując wierności już nie żonie, lecz pustym zasadom, które nie pozwalają mu zdecydować się na rozwód. Cierpią na tym wszyscy, a czas bynajmniej nie leczy ran.
"Biegnę, choć czasem brakuje mi sił..."

"Ulica Bliska" Barbary Gordon to nietypowy kryminał, bo niemal od razu dowiadujemy się, kto zamordował. Bardziej jest to książka obyczajowa, psychologiczna. Powieść powstała pod koniec lat 50. i wtedy też rozgrywa się akcja, więc wspomnienia okupacyjne są jeszcze dość świeże, nie brak też sentymentalnych wspomnień z międzywojnia, a nawet delikatnych odniesień do lat stalinizmu.

"Szpony i kły. Wiedźmin" pod redakcją Marcina Zwierzchowskiego to zbiór opowiadań, których akcja dzieje się w świecie stworzonym przez Andrzeja Sapkowskiego, jednak napisanych przez innych autorów. Bardzo zgrabnie napisanych, mistrz ma godnych siebie następców.

"Wilczyca. Opowieść o sile natury i ludzkiej obsesji zabijania" Nate'a Blakeslee to najnowsza historia wilków w Yellowstone. Przedstawione w książce interakcje pomiędzy wilkami mogą zaskakiwać. Do niedawna sądziłem, że pewne zachowania możliwe są tylko w społecznościach ludzi i innych małp człekokształtnych.

Pewnie, że czytają. Ja czytam wszystkie kryminały jakie mi w ręce wpadną.
To nie jest tak, że przed urodzeniem losujemy karteczki z napisem "choroba" lub "beztroskie życie".

"Słońce też wschodzi" Ernesta Hemingwaya odświeżyłem sobie po kilku dekadach. Jest to powieść o okrucieństwie. O okrucieństwie wojny, która okaleczyła głównego bohatera. O okrucieństwie femme fatale, która unieszczęśliwia zakochanych w niej mężczyzn. O okrucieństwie ludzi wobec zwierząt i zwierząt wobec zwierząt. Ale można też powiedzieć, że jest to powieść o smakowaniu życia przez grupę ocalałych z wojny Amerykanów, którzy peregrynują przez Francję, Kraj Basków i Hiszpanię, od jednego lokalu do drugiego. A w przerwach pomiędzy upijaniem się i jedzeniem, wdają się w romanse lub biorą udział w mrożących krew w żyłach widowiskach.

"Wyzwoliciele" Wiktora Suworowa to opis niezwyciężonej Armii Czerwonej widzianej od środka. Autor pokazuje absurdy, których nie brakowało ani w sowieckim wojsku, ani w państwie. Opisuje też inwazję na Czechosłowację widzianą oczyma "wyzwolicieli".

No jasne, przecież biegacz to człowiek jak każdy inny, ma potrzeby duchowe, nie tylko biegowe:-).  Ja czytam Renate Czarnecką (całą serie książek).

"Ryszard III" Paula Murraya Kendalla to coś więcej niż książka historyczna. To coś w rodzaju kryminału, którego autor po 500 latach od opisywanych wydarzeń przekonuje nas, że jego bohater wcale nie musiał stać za zamordowaniem królewiczów. Że bardziej prawdopodobne, że ich mordercą był książę Buckingham, który króla Ryszarda zdradził.

"Czarna ziemia. Hokocaust jako ostrzeżenie" Timothy'ego Snydera to rzecz o banalności zła. O rasowej obsesji jednego człowieka (Adolfa Hitlera) i o łatwości z jaką skłonił innych ludzi (Niemców, Austriaków, Polaków, Ukraińców, Litwinów, Łotyszy etc) do mordowania niewinnych. Snyder doszedł do wniosku, że najwięcej morderstw popełniono tam, gdzie państwa zostały zniszczone (Polska, Ukraina, Austria). Żydzi większe szanse przeżycia mieli w państwach satelickich (Węgry, Rumunia), a także, paradoksalnie, w samej Rzeszy. Snyder ostrzega też, że nadchodzące kryzysy (globalne ocieplenie i jego skutki) mogą oznaczać, że znów pojawi się populistyczny, pozbawiony hamulców moralnych przywódca, który wskaże "winnych".

"Freedom's Landing" Anne McCaffrey to ciekawy pomysł na powieść SF. Duża grupa Ziemian i przedstawicieli innych gatunków rozumnych zostaje porwana z ojczystych planet przez kosmicznych najeźdźców. Uprowadzeni zostają niewolnikami, a potem część z nich trafia na niezasiedloną planetę, którą mają skolonizować. Planeta jednak okazuje się nie tak do końca dzika... Książkę czyta się dobrze, ale można też jej zarzucić pewną naiwność. Koloniści to istoty z różnych światów, jednak grupą trzymającą władzę są Ziemianie, a głównym liderem oczywiście Amerykanin. Ziemianie mówią w różnych językach (choć Norwegowie chętnie uczą się angielskiego, ale już Amerykanie nie próbują nawet uczyć się norweskiego), natomiast istoty pochodzące z innych światów tylko w jednym (Rugarianie po rugariańsku, Turowie po tursku etc). Wszystkie istoty rozumne są humanoidalne i wszystkie mogą się żywić zarówno roślinami, jak i zwierzętami żyjącymi na kolonizowanej planecie. Rośliny i zwierzęta przypominają te znane nam z Ziemi (jagody, małże).

Stronę wygenerowano w 0.689 sekundy.

do góry