emo Kącik kulinarny

Kącik kulinarny

O, dzięki. Trafiłem na to forum, ale przez lewy link Google'a i wszystko wyświetlało się kompletnie pomieszane.

---

Rany, co za towarzystwo. Niewolnicy gadżetów gorsi od kolarzy i biegaczy razem wziętych.
sport ssie

Laski...

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Kącik kulinarny

fil, a TU już zaglądałeś?

Mam wątpliwości.

Automat nie daje możliwości wyboru między gatunkami kaw - będę pił to, co aktualnie znajdzie się w pojemniku młynka. Nivona, która ma bardzo pochlebne opinie, pozwala co prawda na parzenie jednorazowych porcji kawy już zmielonej, ale przecież nie będę kupował i automatu, i młynka.

Z drugiej strony słabo widzę mycie ekspresu kolbowego, mielenie kawy za każdym razem, ubijanie miału w kolbie - chcę móc dotoczyć się rano do kuchni, podstawić filiżankę, nacisnąć guzik i napić się kawy.

Chyba zdecyduję się jednak na model ze specjalnym spieniaczem, bo pomyślałem sobie, że latte od czasu do czasu pijam, a może wykonana własnoręcznie (tj. przez automat) będzie całkiem przyjemna.
sport ssie

Laski...

Kącik kulinarny

chcę móc dotoczyć się rano do kuchni, podstawić filiżankę, nacisnąć guzik i napić się kawy.
To chyba musisz przenieść się na dworzec, tam stoją czasem takie automaty z guzikami ...

Z kawy najbardziej lubię piankę, i tylko dlatego czasem kawę piję. Zazwyczaj latte, bo i pianki ma najwięcej.
KS ENTRE.PL Team...

Kącik kulinarny

fil, a TU już zaglądałeś?

[...]
Z drugiej strony słabo widzę mycie ekspresu kolbowego, mielenie kawy za każdym razem, ubijanie miału w kolbie - chcę móc dotoczyć się rano do kuchni, podstawić filiżankę, nacisnąć guzik i napić się kawy.[...]

W tym rzecz. Jeden guzik jak w aparacie. Naciskasz i masz. Bez wysiłku, chlapania, mycia, wycierania, ubijania. Co prawda dla uzyskania naparu o najwyższych parametrach smakowych dobrze jest wcześniej dobrać i ustawić wedle własnych upodobań i gatunku użytej kawy kilka parametrów, takich jak grubość mielenia, ilość zaparzanych jednocześnie filiżanek, ilość zużytej na filiżankę wody, moc kawy.
Tak jak i w aparacie :)
Chyba zdecyduję się jednak na model ze specjalnym spieniaczem, bo pomyślałem sobie, że latte od czasu do czasu pijam, a może wykonana własnoręcznie (tj. przez automat) będzie całkiem przyjemna.

Latte nie pijam, ale pija ją cała moja rodzina i bardzo sobie ten napój chwali. Sama czynność spieniania faktycznie jest przyjemna i relaksująca. Dodatkowo rurka spieniacza na żądanie podaje wrzątek, którym można zaparzyć herbatę lub ziółka.

Kącik kulinarny

Dodatkowo rurka spieniacza na żądanie podaje wrzątek, którym można zaparzyć herbatę lub ziółka.
Mnie w tym całym ustrojstwie interesowałby jeszcze alkohol.
Nie ma tam jakiegoś dozownika?
Kawa z koniakiem, i można żyć. Przez chwilę.
KS ENTRE.PL Team...

Kącik kulinarny

Rurkę ssącą spieniacza wprowadzasz do butelki z koniakiem, odpalasz ustrojstwo i podstawiasz filiżankę pod wylot dyszy spieniacza. Po chwili na dnie masz gorący koniak, zatem filiżankę ustawiasz pod wylotem kawy, naciskasz jeden guzik i po chwili otrzymujesz kawę z koniakiem.

Gwarancja pewnie nie obejmuje napraw związanych z wprowadzeniem koniaku do instalacji spieniającej, ale spróbować można.
sport ssie

Laski...

Kącik kulinarny

Dodatkowo rurka spieniacza na żądanie podaje wrzątek, którym można zaparzyć herbatę lub ziółka.
Mnie w tym całym ustrojstwie interesowałby jeszcze alkohol.
Nie ma tam jakiegoś dozownika?
Kawa z koniakiem, i można żyć. Przez chwilę.

Do alkoholu polecam przystawkę:

www.fnak.pl/go/_info/?id=481&partner_id=...9-08&utm_content=481

Trunki można dozować do kieliszków lub jeśli sytuacja tego wymaga aplikować bezpośrednio do przewodu pokarmowego.

Kącik kulinarny

Obejrzałem ekspres Nivona w sklepie i ostatecznie przekonałem się, że nie chcę urządzenia automatycznego. W preferowanym przeze mnie przedziale cenowym wszystkie automaty wykonane są z dość tandetnych tworzyw sztucznych, a te wyglądające solidniej często pochodzą od generalnie niepolecanych producentów (np. Saeco). Skądinąd wiem, że kilka firm (m. in. Jura i Nivona) produkuje swój sprzęt w tym samym zakładzie w Szwajcarii. Nawiasem mówiąc, wychwalane ekspresy Jury, pomimo zaporowych cen, też są plastikowe.

Zatem czekam na dostawę klasycznego ekspresu hiszpańskiej firmy Democa - obudowa stalowa pod kolor kuchni, tylko trzy przyciski i kranik pary, stalowy bojler i tzw. grupa z mosiądzu. Wzornictwo z lat 80 nie będzie się gryzło z niczym w moim otoczeniu. Do tego młynek żarnowy tej samej firmy.

sport ssie

Laski...

Kącik kulinarny

Słusznie, pochwalam wybór. Wyznaję zasadę: chcesz mieć na coś wpływ, musisz się postarać. Naciskanie jednego guzika, to dla mnie za mało.

W zasadzie byłem pewny, że nie kupisz jakiegoś plastikowego wynalazku.

Ja mam klasyczną, hiszpańską, prostą aż do bólu, ale za to świetną Gaggia Classic i jestem zadowolony. Ponieważ nic nie trwa wiecznie, a smak, nawet najlepszej kawy z czasem powszednieje, kupiłem jeszcze kawiarkę i parzę kawę wymiennie.
Pozdrawiam
Darek

...

Kącik kulinarny

Mam dość kawiarek, zwłaszcza, że mój węgierski ekspres parzył podobną w smaku kawę, rozgrzewając się przy tym do czerwoności (serio).

Kawiarkę porzuciłem, gdy tygodniami czekałem na dostawę uszczelek do sklepu. Zresztą, jedno malowanie u źródeł ma właśnie kawiarkę, do której nie włożyłem sitka. Gdy rąbnęło, fala uderzeniowa poszła głównie na lodówkę, ale chmura rozpędzonej kawy, której lodówka nie przyjęła na siebie, pokryła ściany i meble cienką warstwą kawowego miału.
sport ssie

Laski...

Kącik kulinarny

Zresztą, jedno malowanie u źródeł ma właśnie kawiarkę, do której nie włożyłem sitka. Gdy rąbnęło, fala uderzeniowa poszła głównie na lodówkę, ale chmura rozpędzonej kawy, której lodówka nie przyjęła na siebie, pokryła ściany i meble cienką warstwą kawowego miału.
No, to miałeś dyfuzor gratis, chyba tak się to nazywa?

Ja nie mam kawiarki, kawoparzacza, i nawet nie wiem, czy mam jeszcze kawę. Mogę najwyżej pójść do kawiarni, chyba, że wcześniej Fil zaprosi mnie na testowanie swojego kawowego ustrojstwa. Z sitkiem, bo nie mam zamiaru potem robić prania.
KS ENTRE.PL Team...

Kącik kulinarny

kawa to smakuje najlepiej w małej kafejce np na jednej z małych cichych greckich wysp w porcie.....mmhhmmm.... :wink: :D
ja mam Saeco z młynkie i nie narzekam, nie jest to cud świata, ale zawsze to jednak świeżo zmielona kawa....a jak jest jeszcze waniliowo- orzechowa...mhmm...taki cudny poranek się wtedy robi... :D :roll:
Jesli chcesz byc...

Kącik kulinarny

Prowadząc testy wypiłem taką ilość espresso że chyba nie zasnę w nocy. Jak poznać 7 g kawy? W jakim stopniu 7 gram powinno wypełniać pojedyncze sitko przed i po ubiciu?

W ramach zaspakajania ciekawości strzeliłem też jedną kawkę z saszetki (do ekspresu dostałem specjalny filtr do kawy w saszetkach). Nie dość, że całkiem smaczna, to jeszcze ładnie wyglądała.
sport ssie

Laski...

Stronę wygenerowano w 0.227 sekundy.

do góry